Energetika

Sistematično upravljanje energije prinaša prihranke

Na 26. mednarodnem posvetovanju o komunalni energetiki so pred dnevi v Mariboru kot vodilno temo predstavili upravljanje z energijo.  

Sistematično upravljanje energije prinaša prihranke

Na omenjenem posvetovanju, ki ga je organizirala Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru, so kot predavatelji sodelovali mag. Jože Dimnik iz Direktorata za energijo Ministrstva za infrastrukturo (regulativa, dosedanje prakse in smernice za prihodnost), mag. Duška Godina iz Agencije za energijo (vloga agencije za energijo pri oskrbi z energijo, zemeljskim plinom in toploto), dr. Filip Kokalj s Fakultete za strojništvo Univerze v Mariboru (upravljanje s toploto). 

V nadaljevanju posvetovanja so zanimive teme predstavili tudi Andrej Grapolin iz Plinarne Maribor (upravljanje s plinom), prof. dr. Gorazd Štumberger s Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru (načrtovanje upravljanja z energijo na primeru električne energije) in doc. dr. Drago Papler iz Gorenjskih elektrarn (priložnosti uvedbe standarda ISO 50001 za učinkovito upravljanje z energijo v organizacijah). 

Na okrogli mizi o upravljanju z energijo, ki jo je vodil mag. Rudi Vončina iz Elektroinštituta Milan Vidmar, so se predavateljem pridružili še dr. Vlasta Krmelj iz Energap, prof. Zdravko Kačič iz Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru in Miran Fužinar iz Petrol energetika. 

Končni cilj usmerjen v izboljšanje energetske učinkovitosti 

Doc. dr. Drago Papler je predstavil praktične izkušnje uporabe vzpostavitve standarda ISO 50001 v podjetju Gorenjske elektrarne, ki je certifikat za upravljanje z energijo kot prvo pridobilo v slovenskem elektroenergetskem sistemu. Predstavil je uporabno prakso, model in orodje, ki omogoča  merjenje in analiziranje rabe energentov in z ukrepi posledično prihranke, kar je dobra podpora za vpeljavo standarda ISO 50001 upravljanje z energijo v integriran sistem vodenja kakovosti podjetja. 

»Končni cilj je bila vzpostavitev procesa in postopkov, ki so bili potrebni za izboljšanje energetske učinkovitosti. Sistematično upravljanje energije je privedlo do prihrankov z zmanjšanjem porabe energije in stroškov za energijo ter do zmanjšanja emisij toplogrednih plinov. Na podlagi energetske politike in energetskega planiranja smo postavili energetske cilje. Vzpostavili smo metodologijo za izvajanje energetskih pregledov objektov, energijska izhodišča in kazalnike energetske učinkovitosti. Izvajanje in delovanje temelji na kompetentnih postopkih, usposobljenosti in snovanjih. Preverjanje obvladujemo z merjenjem in analiziranjem podatkov,« je poudaril doc. dr. Papler. 

Pobuda za ustanovitev GIZ-ove skupine za upravljanje z energijo 

Da bi se optimalno izkoristili resursi (znanje, orodje, uporaba), je doc. dr. Papler podal pobudo za ustanovitev GIZ-ove skupine za upravljanje z energijo in podporo pri tem, glede na to, da se vsa distribucijska podjetja ukvarjajo s sistemi vodenja kakovostjo in modeli poslovne odličnosti. To je energetska referenca za energetske družbe, da se ravnajo učinkovito in so zgled poslovnim partnerjem, lastniku in odjemalcem, je poudaril doc. dr. Papler. Njegovo poslanstvo je širitev in promocija upravljanja z energijo z mednarodnim  standardom ISO 50001. 

Sicer pa je doc. dr. Papler izpostavil tudi lokalne skupnosti, pri katerih bi se sistem nadgradil z evropskim modelom e5, ki ob interni organizaciji sistema vključuje še načrtovanje razvoja in prostorski načrt, komunalna poslopja in naprave, nabavo in odpadke, mobilnost ter komunikacijo in kooperacijo. Zato je dal pobudo občinam, javnim ustanovam in deležnikom, ki se zavedajo energetskih in okoljskih učinkov, vzpostavitev sistema za upravljanje z energijo.