Energetika

Sistemski operaterji Slovenije, Hrvaške ter BiH bodo zagotavljali skupno rezervo električne energije

Podpisan sporazum o skupnih razpoložljivih virih za pokrivanje potreb po aktiviranju rezerve moči v Bloku SHB.
Sistemski operaterji Slovenije, Hrvaške ter BiH bodo zagotavljali skupno rezervo električne energije

Danes je na Elesu potekal slavnostni podpis Sporazuma o zagotavljanju skupne rezerve v regulacijskem bloku Slovenija-Hrvaška-Bosna in Hercegovina. Sporazum, pri podpisu katerega je bil  v imenu Ministrstva za infrastrukturo in prostor prisoten tudi državni sekretar mag. Bojan Kumer, predstavlja dodano vrednost za vse tri sistemske operaterje prenosnih omrežij, sodelujoče v skupnem regulacijskem bloku. Tako bodo v bodoče sistemski operaterji prenosnega omrežja Slovenije – Eles, Hrvaške – Hrvatski operator prijenosnog sustava (HOPS) in Bosne in Hercegovine – Nezavisni operater sistema u BiH (NOS BiH) s pomočjo podpisanega sporazuma bolj optimalno in učinkovito izrabljali razpoložljive vire za pokrivanje potreb po aktiviranju rezerve moči v Bloku SHB. To je predvsem dobrodošlo v obdobju, ko se vsi evropski sistemski operaterji soočajo z nepredvidljivo proizvodnjo obnovljivih virov, ki zaradi svoje stohastične narave v obratovanja vnaša nova tveganja in otežuje zagotavljanje varnega ter zanesljivega obratovanja elektroenergetskih sistemov. Zahvaljujoč sklenitvi sporazuma bodo vsi trije podpisniki sporazuma v lastni državi znižali potrebne količine zakupa rezerve moči, oziroma teh količin ne bo potrebno povečevati, ko bodo v prihodnosti v obratovanje vključene večje proizvodne enote.

Po podpisu sporazuma si bodo sistemski operaterji v Bloku SHB pomagali tudi pri pokrivanju negativne terciarne rezerve, ki jo mora Eles aktivirati v primeru izpada ČHE Avče v črpalnem režimu, v primeru izpada večjih porabnikov (npr. TALUM) oziroma v primeru večjega presežka energije v elektroenergetskem sistemu.

»Za Slovenijo to pomeni ogromen korak naprej, saj v letu 2015 – s pričetkom obratovanja bloka 6 v TEŠ – in vseh nadaljnjih letih, ne bo treba povečati obsega rezerve moči in zakupiti dodatne terciarne rezerve,« je ob podpisu sporazuma poudaril direktor Elesa Aleksander Mervar. «Pri pripravi sporazuma smo izhajali iz obstoječih mednarodnih pravil obratovanja in hkrati smiselno upoštevali bodoče spremembe, ki bodo uveljavljene s kodeksi omrežja za področje regulacije frekvence in rezerv. S tem smo dodobra izkoristili možnost povezovanja in sodelovanja manjših sistemskih operaterjev z relativno velikimi proizvodnimi enotami« (pb)

Povzeto po sporočilu za javnost

Polona Bahun
O avtorju