Termo energija

Sklenjena poravnava glede vpletenosti Alstoma v gradnjo TEŠ 6

HSE in TEŠ sta s skupino General Electric podpisala izven sodno poravnavo v skupni vrednosti 261 milijonov evrov. 
Sklenjena poravnava glede vpletenosti Alstoma v gradnjo TEŠ 6

Kot so sporočili iz Holdinga Slovenske elektrarne, so včeraj  s skupino General Electric v korist  termoelektrarne Šoštanj podpisali izvensodno poravnavo v zvezi z arbitražnim postopkom glede vpletenosti Alstoma v podražitev projekta izgradnje bloka 6, skupaj vredno 261 milijonov evrov. S tem bo zahtevek iz uveljavljane škode slovenskih družb v arbitražnem postopku zaradi investicije iz leta 2008 dokončno umaknjen. Nakazilo večinskega deleža, 131 milijonov evrov, je bilo na račun Teša že  izvedeno, pri čemer poravnava predvideva več oblik izplačila, in sicer 138,7 milijona evrov v gotovini, dolgoročne storitve vzdrževanja in digitalizacije bloka 6 TEŠ, katere cilje je doseči tudi pozitivne učinke glede razpoložljivosti in izkoristka bloka 6,  v vrednosti 110 milijonov evrov ter za okoli 12 milijonov evrov drugih prihrankov in povračil stroškov, ki bi bili sicer potrebni za obratovanje bloka 6 TEŠ.
Holding Slovenske elektrarne in Termoelektrarna Šoštanj sta sicer 25. januarja 2017 zoper družbe skupine General Electric, v zvezi z vpletenostjo Alstoma v investicijo v blok 6 TEŠ iz leta 2008, pred Mednarodno gospodarsko zbornico vložila zahtevo za arbitražo. Namen arbitraže je bil povrnitev čim večjega deleža domnevne škode, ki izvira iz protipravnih ravnanj ob izgradnji bloka 6. Po dobrih treh letih intenzivnega dela so pogajalci dosegli dogovor o sklenitvi poravnave, ki jo v HSE ocenjujejo kot dobro, saj je po ocenah pravnih strokovnjakov njen izkupiček ugodnejši, kot bi bil v primeru arbitražne odločitve. Ker gre za poravnavo glede civilnopravnega zahtevka HSE in TEŠ v arbitraži, bosta obe družbi v zameno za zgoraj navedene vrednostne sklope v arbitražnem postopku umaknili tožbo in se odpovedali nadaljnjim arbitražnim odškodninskim zahtevkom. 
Podpis poravnave se sicer ne ukvarja z vprašanjem dokazovanja korupcije, s tem se ukvarjajo organi pregona. Specializirano državno tožilstvo je namreč lani v tej zadevi na celjsko okrožno sodišče vložilo obsežno obtožnico zoper 12 fizičnih oseb in dve podjetji, med drugim tudi Alstom Power.

Brane Janjič
O avtorju