Ob robu dogajanja na podnebni konferenci v Glasgowu so predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, ustanovitelj koalicije Breakthrough Energy Bill Gates ter predsednik EIB Werner Hoyer uradno sklenili pionirsko partnerstvo, ki bo spodbujalo naložbe v kritične podnebne tehnologije. Podpis memoranduma o soglasju sledi napovedi o vzpostavitvi partnerstva, izraženi na ministrski konferenci foruma Misija: inovativnost junija letos.
Partnerstvo med Evropsko komisijo, EIB in programom Breakthrough Energy Catalyst bo v obdobju 2022–2026 namenilo do 820 milijonov evrov (milijardo ameriških dolarjev) za pospešitev uvajanja in hitro komercializacijo inovativnih tehnologij, ki bodo pomagale uresničiti ambicije evropskega zelenega dogovora in podnebne cilje EU za leto 2030. Podpisniki pričakujejo, da bo vsak evro javnih sredstev pritegnil tri evre zasebnih sredstev. Naložbe bodo usmerjene v portfelj projektov v EU z visokim potencialom v štirih sektorjih: čisti vodik, trajnostna letalska goriva, neposredno zajemanje iz zraka in dolgoročno shranjevanje energije.
Partnerstvo med EU in programom Breakthrough Energy Catalyst bo usmerjeno v tehnologije, ki imajo očiten potencial za zmanjševanje emisij toplogrednih plinov, vendar so trenutno še predrage, da bi se razširile in konkurirale obstoječim tehnologijam, ki temeljijo na fosilnih gorivih. Povezalo bo javni in zasebni sektor za naložbe v obsežne predstavitvene projekte.
EIB in Breakthrough Energy Catalyst bosta zagotovila enakovredne zneske nepovratnih sredstev in finančnih naložb v projekte. Breakthrough Energy Catalyst pa bo kot del svojega prispevka mobiliziral partnerje za naložbe v projekte in/ali nakup zelenih izdelkov, ki bodo rezultat teh projektov.
Partnerstvo med EU in programom Catalyst bo s podpiranjem teh tehnologij v fazi predstavitve in oblikovanjem trga za te zelene izdelke znižalo njihov tako imenovani zeleni pribitek, kar pomeni, da bo njihove stroške znižalo na raven, ki bo sčasoma konkurenčna možnostim, ki temeljijo na fosilnih gorivih. To bo pospešilo njihovo uvajanje na svetovni ravni in privedlo do njihove neodvisnosti od javnih programov podpore.
EU bo sredstva za partnerstvo prispevala iz programa Obzorje Evropa in sklada za inovacije ter jih upravljala v okviru programa InvestEU v skladu z uveljavljenimi postopki upravljanja. Breakthrough Energy Catalyst bo pritegnil enakovreden zasebni kapital in človekoljubna sredstva za podporo ključnim podnebno pametnim tehnologijam, da se pospeši prehod na trajnostne industrijske ekosisteme v Evropi. Partnerstvo med EU in programom Catalyst bo prek InvestEU ali na ravni projektov odprto tudi za nacionalne naložbe držav članic EU. Prvi projekti naj bi bili izbrani leta 2022.