Energetika

Skoraj milijarda evrov za naložbe v ključno energetsko infrastrukturo

Z naložbami bodo evropsko energetsko infrastrukturo prilagodili prihodnjim potrebam energetskega sistema.
Skoraj milijarda evrov za naložbe v ključno energetsko infrastrukturo

Države članice EU so potrdile predlog Evropske komisije o naložbah v ključne evropske projekte energetske infrastrukture v okviru Instrumenta za povezovanje Evrope v skupni vrednosti 998 milijonov evrov. Namen je infrastrukturo EU prilagoditi prihodnjim potrebam energetskega sistema, kar bo Evropi pomagalo pri prehodu na čisto in sodobno gospodarstvo.
Finančna pomoč bo namenjena za delo in študije v zvezi z desetimi projekti, in sicer v skladu s cilji evropskega zelenega dogovora. Od desetih projektov se dva nanašata na prenos električne energije, eden na pametna električna omrežja, šest na prevoz CO2 in eden na zemeljski plin.

Za projekte električnih in pametnih omrežij bo namenjenih 84 odstotkov sredstev, največji del, to je 720 milijonov evrov, projektu sinhronizacije omrežij baltskih držav, katerega cilj je bolje povezati estonski, latvijski, litovski in poljski trg z električno energijo. S 102 milijonoma evrov bo financiran projekt pametnega omrežja, ki povezuje Madžarsko in Slovaško, prva nepovratna sredstva IPE v višini 102 milijona evrov pa bodo namenjena delu na projektu prevoza CO2 za belgijska in nizozemska pristanišča. Projekt plinovodne povezave med Srbijo in Bolgarijo bo prejel 28 milijonov evrov, študija za vzpostavitev središča za vetrno energijo Severnega morja pa 14 milijonov evrov.

Evropska komisarka za energijo Kadri Simson je ob tem dejala, da bo deset financiranih projektov prispevalo k sodobnejšemu, varnejšemu in pametnejšemu sistemu energetske infrastrukture, kar je bistveno za uresničevanje evropskega zelenega dogovora in ambicioznih podnebnih ciljev za leto 2030. Predvsem pa je ta odločitev ključni korak v procesu sinhronizacije omrežij baltskih držav, pri kateri gre za projekt evropskega strateškega interesa. Te naložbe bodo podprle gospodarsko okrevanje EU in pomagale ustvariti nova delovna mesta.

Polona Bahun
O avtorju