Kot so sporočili iz Holdinga Slovenske elektrarne so njihove družbe v letu 2020 skupaj v državni in lokalne proračune skozi različne dajatve prispevale več kot 200 milijonov evrov. Tako naj bi samo z nakupom emisijskih kuponov lani v Sklad za podnebne spremembe prispevali več kot 65 milijonov evrov. Gre za pomemben vir sklada, ki je bil ustanovljen z namenom blaženja podnebnih sprememb in prilagajanja nanje ter za zmanjševanje emisij toplogrednih plinov. V skladu s programom porabe se sredstva iz sklada za podnebne spremembe v obdobju 2020-2023 med drugim namenjajo razvoju obnovljivih virov energije in tehnologij, ki prispevajo k prehodu na varno in trajnostno gospodarstvo z nizkimi emisijami ogljikovega dioksida, financiranju raziskav in razvoja energetske učinkovitosti in čistih tehnologij, spodbujanju prehoda na promet z nizkimi emisijami in javni promet ter ukrepom, katerih namen je povečevanje energetske učinkovitosti in izolacije ali zagotavljanje finančne podpore za obravnavo socialnih vprašanj v gospodinjstvih z nizkim ali srednjim prihodkom.
Poleg tega so v skupini HSE lani plačali še 1,2 milijona evrov za monitoring in 227 tisoč evrov drugih dajatev za varstvo okolja ter 35 tisoč evrov ekološke takse. Precejšen znesek so v HSE namenili tudi za poravnavo drugih dajatev, pri čemer so v državni proračun vplačali več kot 62 milijonov evrov davka na dodano vrednost ter 18,9 milijona evrov davka od dohodkov pravnih oseb. Za poroštvo za najeta posojila pa so državi plačali tudi 4,6 milijona evrov provizije. K temu je treba dodati še 18 milijonov evrov, ki so jih družbe skupine HSE, v katerih je zaposlenih več kot 3000 zaposlenih, v proračun prispevale preko sistema prispevkov od plač, nadomestil plač, bonitet in drugih prejemkov. Od tega je šlo približno 55 odstotkov oziroma skoraj deset milijonov evrov za prispevke pokojninskega in invalidskega zavarovanja, še dodatnih 4,5 milijona evrov pa so znašale dajatve skupine HSE za dodatno pokojninsko zavarovanje. Več kot 80 tisoč evrov so lani v skupini HSE prispevali tudi v sklade namenjene invalidom.
Dobrih 10 milijonov za uporabo stavbnega zemljišča
Družbe iz skupine Holding Slovenske elektrarne precej sredstev prispevajo tudi v občinske proračune. Tako so lani za nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča, ki ga prejemajo lokalne skupnosti, plačale kar 10,7 milijona evrov. Precej sredstev pa je šlo tudi za koncesijski prispevek za uporabo vodnih virov, pri čemer so v te namene plačali 19 milijonov evrov, za vodna povračila pa dodatnih 8,2 milijona evrov. Čeprav so v skupini HSE lani skupaj v občinske in državni proračun vplačali 200 milijonov evrov, pa niso pozabili niti na družbeno odgovornost. Tako so skoraj pol milijona evrov namenili tudi različnim humanitarnim, športnim in izobraževalnim programom v regijah, kjer delujejo družbe skupine HSE.