V pismu predsedniku vlade dr. Miru Cerarju podali zahtevo po hitrejšem prehodu v nizkoogljično družbo.
Skupina okoljevarstvenih, mladinskih, študentskih in sindikalnih organizacij ter organizacij, ki delujejo na področju javnega zdravja in človekovih pravic, je danes na predsednika vlade dr. Mira Cerarja naslovila pismo z zahtevami za ambicioznejšo podnebno-energetsko politiko.
Kot so zapisali, so prepričani, da so podnebne spremembe ena največjih okoljskih, socialnih in ekonomskih groženj našega časa, zato od vlade zahtevajo, da poravna svoje podnebne dolgove ter v skladu s Pariškim sporazumom usmeri vse oblike javne finančne podpore k zagotavljanju pravočasnega, odgovornega in pravičnega prehoda s fosilnih virov na sistem, temelječ na energetskih prihrankih, učinkoviti rabi energije in obnovljivih virih energije. Hkrati naj čim prej predstavi načrt za pravočasno opuščanje rabe premoga v Termoelektrarni Šoštanj ter v Termoelektrarni in toplarni Ljubljana, pri čemer naj bo v času prehoda ustrezno poskrbljeno za delavke in delavce, ki trenutno živijo od dela, povezanega s pridobivanjem in kurjenjem premoga.
Nadalje, od vlade tudi zahtevajo da spodbudi samooskrbo z obnovljivimi viri energije, tako da z odpravo obstoječih omejitev omogoči, da bo lahko več sto tisoč prebivalcev na svojih strehah ali na bolj oddaljenih primernih površinah na ekonomsko vzdržen način (skupnostno) izkoriščalo obnovljive vire v našem okolju ter, da vzpostavi infrastrukturo za elektrifikacijo prometa z obnovljivimi viri in začne proces elektrifikacije javnega prometa ter izvaja politike, ki bodo več sto tisoč ljudi spodbudile k uporabi javnega potniškega prometa in kolesa namesto osebnega avtomobila.
Podpisniki omenjenega pisma ob tem še poudarjajo, da je treba vse naštete zahteve vključiti v vse področne politike, še posebej v nacionalno energetsko zakonodajo, v stališča Slovenije do evropskih podnebno-energetskih zakonodajnih predlogov ter v strateške dokumente, kot je Energetski koncept Slovenije. (bj)