Na 3. nacionalni konferenci o skupnostnem upravljanju z življenjskimi viri se je znova potrdilo, kako pomembna so načela ustvarjalne skupnosti v praksi.
Včerajšnje konference z naslovom Načela ustvarjalne skupnosti v praksi, ki sta jo organizirala Umanotera in Društvo Focus, se je udeležilo 90 udeležencev - predstavnikov občin, razvojnih agencij, civilnodružbenih organizacij in civilnih iniciativ, izobraževalnih ustanov, podjetij in državne uprave ter drugih udeležencev, zainteresiranih za skupnostne projekte, prostor za vzpostavljanje partnerstev in preverjanje projektnih idej.
Udeleženci konference so iz prve roke spoznali skupnostne energetske projekte hrvaške Zelene energetske zadruge, vzpostavljanje stanovanjske skupnosti v Ljubljani pod okriljem Stanovanjske zadruge Zadrugator in kako je Razvojna zadruga Soča - Trenta s skupnostno elektrarno prispevala h kakovosti bivanja in ohranitvi vitalnosti podeželske lokalne skupnosti. Spremljajoča delavnica je bila namenjena krepitvi veščin koordinatorjev skupnostnih projektov.
Gaja Brecelj, direktorica Umanotere in vodja projekta Dovolj za vse - skupnostno upravljanje z življenjskimi viri, je lokalne skupnostne prakse opisala kot družbeno podrast, ki naslavlja ekonomske, okoljske in družbene probleme ter tudi prevprašuje obstoječ ekonomski in politični sistem. »Kljub temu, da se mnogim zdijo nevidne ali postranske, po celem svetu uvajajo družbene spremembe v soseskah, mestih in na podeželju. In namesto, da bi skupnosti čakale na spremembe sistemov, ustvarjajo nove načine delovanja, razmišljanja in organiziranja ter temeljijo na ekoloških in človeških vrednotah,« je na konferenci poudarila Brecljeva.
Več o tem na: dovoljzavse.si