REC pripravil nove dokumente, ki so namenjeni široki razpravi o prihodnjem razvoju energetike.
V okviru projekta o energetski vzdržnosti in pismenosti v Sloveniji, ki ga Regionalni center za okolje Slovenija (REC Slovenija) pripravlja ob podpori Ameriškega veleposlaništva v Sloveniji, so pripravili krovno poročilo Energetika v Sloveniji ter dodaten pregled z naslovom Obnovljivi viri energije v Sloveniji, ki vsebuje kratek pregled potencialov, stanja, politik in izzivov.
Cilj projekta je omogočiti razumevanje o različnih virih energije in s tem aktivno participacijo državljankam in državljanom pri oblikovanju dolgoročne energetske strategije Slovenije.
Namen projekta je pripraviti splošni javnosti razumljiv pregled stanja energetike v Sloveniji kot osnovo za različne vrste in oblike posvetovanj z različnimi deležniki o stanju in izzivih za zagotovitev okoljsko sprejemljivih, zanesljivih in konkurenčnih energetskih storitev v Sloveniji v kontekstu evropskih podnebnih, okoljskih in energetskih politik. Na osnovi takega pregleda stanja in specifičnim ciljnim skupinam prilagojenih načinov in oblik posvetovanj bo nastal končni dokument o potrebah Slovenije za izboljšanje energetske pismenosti, komuniciranja o energetskih izzivih v Sloveniji in oblikovanja energetske politike Slovenije. S projektom torej želijo spodbuditi argumentirano razpravo o razvoju energetike v Sloveniji med ljudmi, ki jih zanimata energetika ter z njo povezani okoljski izzivi, a nimajo strokovnih znanj s tega področja.
Projekt je sestavljen iz dveh sklopov nalog. V prvi sklop sodi pripravadokumenta, v katerem lahko posameznik iz splošne javnosti pridobi dovoljpodatkov za argumentirano razpravo o razvoju energetike. V drugi sklop pa spada organizacija javnih razprav o trajnostni energetski prihodnosti, ki časovno odlično sovpada z razpravami o prihajajočem Energetskem konceptu Slovenije.
V pripravljenem dokumentu je obravnavano področje slovenske energetike, in sicer sedanje stanje in scenariji v prihodnosti. Narejena je analiza posameznih virov energije, opisane so njihove prednosti ter slabosti ter izzivi, na katere je treba odgovoriti, če jih želimo še nadalje izkoriščati. Dokument je del širšega splošni javnosti razumljivega pregleda stanja in izzivov slovenske energetske politike in obravnava stanje in izzive povezane s trajnostno rabo OVE. Poleg OVE omenjeni pregled stanja zajema tudi dolgoročne izzive povezane z rabo fosilnih goriv, vključno z možnostmi proizvodnje zemeljskega plina v Sloveniji ter z rabo jedrske energije. Pisan je v splošno razumljivem jeziku in na način, ki ne zahteva specialnih strokovnih znanj, povzema ključne dokumente politik in nekatere strokovne študije, pri čemer je bralcu omogočeno, da se prekopovezav na spletne strani bolj podrobno seznani z omenjenimi dokumenti in študijami. Objavljena študija temelji na javno dostopnih bazah podatkov in dokumentih. S tem je bralcem omogočeno, da se preko spletnih strani, podanih v tem dokumentu, podrobneje seznanijo s posameznimi vsebinami. (pb)