Elektro Ljubljana je danes na Trojanah in Črnivcu v uporabo predala še dve polnilni črpalki za električna vozila.
Elektro Ljubljana, ki je med vodilnimi distribucijskimi podjetji pri spodbujanju e-mobilnosti, je uporabnike električnih vozil sredi decembra razveselila z dvema novima polnilnima mestoma, in sicer na Trojanah in Črnivcu. Kot je bilo poudarjeno ob otvoritvi, gre za uveljavitev novega poslovnega modela, pri čemer želijo v Elektru Ljubljana k projektom širitve e-mobilnosti pritegniti tudi različna turistična in gostinska podjetja, ki lahko voznikom ponudijo neko dodano vrednost. Za izbor omenjenih lokacij pa so se v podjetju odločili, ker gre za pomembni sečišči prometnih poti med Gorenjsko in Štajersko ter si od njih v prihodnje veliko obetajo tudi na področju regionalnega združevanja možnosti uporabe električnih vozil.
Kot je za naš portal povedala vodja službe za napredne storitve v Elektru Ljubljana Uršula Krisper, je postavitev omenjenih črpalk tudi del vseevropskega razvojnega projekta, v katerem aktivno sodelujejo in je sofinanciran iz sredstev sedmega okvirnega programa evropske skupnosti. Gre za trileten projekt, ki se je začel julija lani, v tej fazi pa je bila ena izmed nalog tudi postavitev poskusne polnilne postaje, ki bo v nadaljevanju postregla z dragocenimi informacijami o odnosih med vozilom in omrežjem. Ključno raziskovalno vprašanje ob tem je, kako narediti tehnično dovršeno polnilno postajo, ki bo sposobna komunicirati z nadzornimi sistemi. Razveseljujoče je, da je postaja plod domačega znanja in je nastala v sodelovanju s podjetjem Etrel.
Sicer pa po besedah Uršule Krisper to ni edini tovrstni projekt Elektra Ljubljana, saj skupaj z Elektro Maribor sodelujejo tudi na evropskem projektu razvoja informacijsko komunikacijskih tehnologij, ki bodo omogočile nadgradnjo tega projekta in povezovanje na regionalni ravni. Povedano drugače, z osredotočenosti na posamezno polnilno postajo naj bi v njegovem okviru prešli na razvoj storitev in funkcionalnosti na ravni Slovenije, s čimer naj bi bodočim uporabnikom električne mobilne infrastrukture zagotovili polnjenje pod enakimi pogoji na vseh polnilnih mestih. Še korak več, pa pomeni projekt mobilnosti v mestih, ki se je začel junija letos in naj bi preko izmenjave mednarodnih izkušenj poleg polnilne infrastrukture vključeval še različne funkcionalnosti povezane s prometnimi tokovi v mestih, kot je denimo obveščanje voznikov o najustreznejšem polnilnem mestu glede na njegovo trenutno lokacijo. (bj)
E-novice
Dvakrat na teden v svoj e-nabiralnik prejmite novosti iz
področja elektrogospodarstva.
Prijavi se
Naročite revijo
Na leto izide 6 številk revije. Cena posamezne številke je 5 EUR, celoletna naročnina pa znaša 30 EUR + DDV.
Naroči revijo