Energetika

Slovenija glede oskrbe z energijo v vrhu svetovnih držav

Svetovni energetski svet je objavil novo lestvico tako imenovane energetske trileme, na njej pa je Slovenija dosegla skupno visoko šesto mesto.
Slovenija glede oskrbe z energijo v vrhu svetovnih držav

Mednarodna nevladna organizacija Svetovni energetski svet je objavila najnovejšo lestvico držav glede njihove uspešnost pri zagotavljanju varnega in cenovno dostopnega energetskega sistema, ki upošteva tudi načela okoljske trajnosti (World Energy Trilema Index 2018). Slovenija, ki je bila že lani uvrščena med najuspešnejših deset držav sveta, je letos napredovala še za štiri mesta in tako v skupnem seštevku ključnih kazalnikov (energetska varnost, dostopnost energije in okoljska trajnost) med 125 državami pristala na zavidljivem šestem mestu in dosegla skupno oceno AAB. Seznam najuspešnejših desetih držav v letošnjem ocenjevanju je sicer takšen: 1. Danska, 2. Švica, 3. Švedska, 4. Nizozemska, 5. Velika Britanija, 6. Slovenija, 7. Nemčija, 8. Nova Zelandija, 9. Norveška in 10. Francija. Na področju zagotavljanja zanesljivosti energetske oskrbe pa se je Slovenija globalno uvrstila celo na drugo mesto, takoj za Dansko.

K tako dobrim ocenam je največ prispevalo mednarodno sodelovanje Slovenije na infrastrukturnem področju, mednarodni inovacijski projekti, izboljšanje pogojev za čezmejno trgovanje z električno energijo in plinom ter sodelovanje energetskih družb s podjetniškim sektorjem. Poročilo denimo posebej izpostavlja mednarodne inovacijske aktivnosti družbe ELES na področju pametnih omrežij  (SINCRO.GRID, NEDO, FutureFlow), projekt izgradnje daljnovoda Cirkovce-Pince ter uspešne projekte regionalnega spajanja sosednjih trgov. Poročilo sicer omenja tudi napredek pri energetski zakonodaji, ki povečuje konkurenčnost in zagotavlja spodbudno okolje za investitorje, pa tudi projekte na področju izgradnje hidroelektrarn na Savi ter uvajanja naprednih merilnih sistemov in e-mobilnosti. 

Po mnenju pripravljalcev omenjenega poročila bo glavna skrb slovenske vlade v prihodnje, s katerimi viri ohraniti zanesljivo in konkurenčno oskrbo slovenskih odjemalcev z energijo ter hkrati omogočiti načrtovano razogljičenje družbe. Kot poglavitne ovire pri aktivnejšem izvajanju energetskih investicij pa omenjajo okoljsko zakonodajo in dolgotrajne postopke pridobivanja potrebnih dovoljenj. Celotno poročilo je dostopno na tej povezavi.

Svetovni energetski svet (WEC) je sicer bil ustanovljen že davnega leta 1923 v Londonu in je danes najvplivnejša nevladna in neprofitna organizacija, ki zastopa vse vrste energije ter proučuje, analizira in razpravlja o energetskih vprašanjih globalnega in regionalnega oziroma lokalnega pomena in na tej o snovi podaja mnenja, nasvete ter priporočila tako širši javnosti kot tistim, ki odločajo o energetskih zadevah. V okviru omenjene organizacije deluje tudi slovenski nacionalni komite Svetovnega energetskega sveta (SNK WEC), ki je bil ustanovljen 29. aprila 1992. 

Brane Janjič
O avtorju