»Francija in Slovenija imata skupni cilj: razvijati nacionalni program civilne rabe jedrske energije, hkrati pa prispevati k resnično integriranemu energetskemu evropskemu trgu, ki bo spodbujal energetsko suverenost in evropsko industrijsko dobavno verigo, od izobraževanja, raziskovanja, inženiringa do industrije.« S temi besedami je francoska veleposlanica v Sloveniji, Florence Lévy, pospremila današnji podpis sporazumov med slovenskimi in francoskimi deležniki na področju razvoja jedrskih tehnologij.
Francosko-slovensko sodelovanje spodbuja raziskovanje in razvoj jedrske stroke ter razvoj novih študijskih programov
Jan van der Lee, izvršni direktor Mednarodnega inštituta za jedrsko energijo (I2EN), in prof. dr. Zdravko Kačič, rektor Univerze v Mariboru, sta podpisala memorandum o sodelovanju med organizacijama, ki bo podprl razvoj novih študijskih programov na področju jedrske znanosti in tehnologije na Fakulteti za energetiko Univerze v Mariboru ter omogočil izmenjave študentov ter raziskovalcev. Van der Lee je ob tem poudaril, da s podpisom sporazuma obe državi skupaj pristopata k enemu največjih izzivov jedrske stroke – razvoju človeških virov. Rektor mariborske univerze pa je izpostavil edinstveno priložnost za razvoj študijskih vsebin, ki jo predstavlja neposredna bližina Fakultete za energetiko in jedrske elektrarne v Krškem.
Inštitut I2EN sicer koordinira francosko mrežo izobraževanj na jedrskem področju, namenjeno tujim partnerjem, pri čemer sodeluje z vrsto francoskih predstavnikov iz akademskega, vladnega, raziskovalnega in industrijskega sveta, vključno z več kot 30 univerzami in vodilnimi inženirskimi šolami.
Memorandum o sodelovanju med družbo EDF in Institutom »Jožef Stefan«, ki sta ga podpisala Vakis Ramani, podpredsednik družbe EDF, odgovoren za razvoj novih jedrskih projektov, in prof. dr. Boštjan Zalar, direktor Instituta “Jožef Stefan” (IJS), pa pokriva področje raziskav in razvoja. Nanaša se tako na področje gradnje novih jedrskih elektrarn kot na področje malih modularnih reaktorjev, nanašal pa se bo tudi na sodelovanje na področju usposabljanja in skupne uporabe raziskovalne infrastrukture.
»Slovenija je v osrčju prizadevanj družbe EDF za uvajanje evropske flote reaktorjev, ki bodo produkt EDF-a in evropske jedrske industrije,« je povedal Ramani, prof. dr. Zalar pa je dodal, da si je kljub nihanju podpore jedrski energiji v svetu, slovenska jedrska stroka vedno prizadevala za razvoj in napredek jedrske energije.
»Uspeh in varnost kateregakoli tehnološkega programa, kateregakoli izziva, lahko dosežemo le z močnim sodelovanjem med izobraževalnim sektorjem, znanostjo, vlado in industrijo v okviru trdnih mednarodnih partnerstev,« pa je ob robu dogodka poudaril tudi državni sekretar na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije, dr. Jure Gašparič.