ARSO je osvežil kazalce okolje-energija, ki kažejo smer razvoja okolja v Sloveniji.
Kazalci okolje-energija so eden od štirih stebrov poročanja o okolju in jih Agencija RS za okolje (ARSO) pripravlja v skladu z zakonom o varstvu okolja in kažejo smer razvoja okolja v Sloveniji. Z njimi ARSO zasleduje izvajanje ciljev, določenih v zakonodaji EU. Kot takšni so v pomoč pri odločanju in pri ozaveščanju javnosti o okoljski problematiki. Primerno izbrani podatki, ki temeljijo na dovolj dolgem časovnem obdobju, kažejo ključne trende, ki so v pomoč pri opisovanju vzrokov oziroma učinkov stanj in vrednotenju izvajanja okoljskih politik.
Kazalci so pripravljeni v skladu z metodologijo Evropske agencije za okolje, zato so podatki primerljivi z državami EU-28. Sledijo ciljem evropskega podnebno-energetskega svežnja ter ciljem iz nacionalne energetske in okoljske strategije ter strategije razvoja Slovenije. Primerjava pa omogoča sistematično slednje doseganja EU ciljev, bolj učinkovito ukrepanje in medsektorsko sodelovanje.
Kazalci so umeščeni v petdelni okvir, ki omogoča celovito presojo. Ta zajema gonilne sile, pritiske, stanje, vplive in odzive. Gonilne sile so socialno-ekonomski dejavniki in dejavnosti, ki povzročajo povečanje ali zmanjševanje obremenitev okolja.
ARSO tako med drugim ugotavlja, da se raba energije in intenzivnost rabe energije v Sloveniji zmanjšuje, v veliki meri kot posledica gospodarske stagnacije. V strukturi rabe energije se zmanjšuje delež trdih goriv in povečuje delež obnovljivih virov energije. Pri tem je problematična raba lesa za ogrevanje v neučinkovitih malih kurilnih napravah, saj je neprimerna priprava lesa za kurjenje vir povečane onesnaženosti zraka zaradi delcev, ki so zdravju škodljivi.
Okoljski vpliv zaradi rabe energije se v Sloveniji zmanjšuje, zlasti intenzivno pri onesnaževalih, kot so žveplov dioksid in nemetanski hlapni ogljikovodiki, počasneje pa pri dušikovih oksidih in raztopinah amoniaka, medtem, ko se izpusti delcev, zlasti zaradi večje rabe lesa v neučinkovitih malih kuriščih, povečujejo. Prav tako kazalci kažejo, da se izpusti toplogrednih plinov v Sloveniji zmanjšujejo zaradi zmanjševanja rabe energije ter tudi povečanja deleža obnovljivih virov energije. Kazalci so pokazali še, da se cene energije povečujejo, pomembno pa k temu prispevajo tudi višji davki.
ARSO ugotavlja, da ukrepi spodbujanja učinkovite rabe energije in obnovljivih virov prinašajo učinke, ki so vidni, vendar bo treba njihovo izvajanje okrepiti ter bolje uskladiti med seboj, da bodo ukrepi prinašali pozitivne učinke za vse ravni okolja. Kazalci kažejo, da je Slovenija na pravi poti za doseganje ciljev 2020, pri čemer največji izziv predstavlja doseganje cilja iz naslova obnovljivih virov energije. Za doseganje ciljev 2050 (dekarbonizacija sistema) pa bo treba sistem proizvodnje in rabe energije drastično spremeniti. Poleg tega je treba doreči usmeritev, kako doseči cilje 2050 in kakšne koristi to prinaša Sloveniji. (pb)
Preko 180 podrobneje razdelanih kazalcev okolja po posameznih področjih najdete na:
http://kazalci.arso.gov.si/