Na novem seznamu t.i. indeksa jedrskega varovanja Slovenija zaseda zelo dobro peto mesto.
Priznani mednarodni organizaciji Nuclear Threat Initiative in Economist Intelligence Unit sta po letu 2012 spet objavili t.i. indeks jedrskega varovanja. Jedrsko varovanje zajema različne ukrepe preprečevanja uporabe jedrskih snovi za nemiroljubne namene in kriminalnih ter terorističnih dejanj v zvezi z uporabo virov ionizirajočega sevanja. Jedrskemu varovanju se veliko pozornosti po svetu posveča zlasti po terorističnem napadu na newyorška dvojčka 11. septembra 2001.
Države so glede na količine jedrskih snovi razdelili v dve skupini. Slovenija se je v drugi, večji skupini držav, v katerih je količina jedrskih snovi, primernih za jedrsko orožje, manjša od enega kilograma, uvrstila na zelo dobro peto mesto.
V prvi skupini držav so najvišja mesta zasedle Avstralija, Kanada, Švica in Nemčija, v drugi skupini pa so pred Slovenijo še Danska, Finska, Švedska in Španija. Slovenija je dosegla maksimalno število točk pri mednarodnih pravnih zavezah in sposobnostih, saj je država včlanjena v vse ustrezne mednarodne organizacije in izpolnjuje njihova pričakovanja. Ostali dve merili ocenjevanja sta bili še izpolnjevanje globalnih norm in splošnih tveganj. Slovenija se je sicer najslabše odrezala na področjih politične stabilnosti in preprečevanja korupcije.
Indeks jedrskega varovanja 2014 je tako kot njegov predhodnik pred dvema letoma eden od vhodnih podatkov za bližnji Vrh o jedrskem varovanju, ki ga bo čez dobra dva meseca gostila Nizozemska.
Za jedrsko varovanje so v Sloveniji sicer zadolženi imetniki virov in upravljavci jedrskih ter sevalnih objektov, nadzirata pa jih predvsem Ministrstvo za notranje zadeve in Uprava RS za jedrsko varnost, pomembno vlogo pa pri tem igrajo tudi Uprava RS za varstvo pred sevanji, Carinska uprava RS, Ministrstvo za zunanje zadeve in drugi državni organi. (pb)
Več o seznamu na: www.ntiindex.org