Kot je včeraj ob odprtju prve polnilnice za UZP poudaril minister dr. Peter Gašperšič, gre za nov korak v smeri bolj okoljsko sprejemljivega prometa.
Minister za infrastrukturo dr. Peter Gašperšič je včeraj na Konferenci o vzpostavitvi infrastrukture za alternativna goriva v prometu ter možnosti napajanja ladij z električno energijo v Kopru izpostavil, da je ambicija Slovenije, da do leta 2030 »postanemo ena prometno najbolj zelenih držav«.
»Vlada in ministrstvo za infrastrukturo, ki ga vodim, vidi v izzivih na področju dekarbonizacije prometa in pri uvajanju novih tehnologij ter rešitev na področju elektro mobilnosti izjemno priložnost, da izpolnimo zastavljene obveze s področja okoljske politike v prometu in postanemo tudi resni partnerji najbolj razvitim gospodarstvom,« je na konferenci poudaril minister.
Zatem je minister dr. Peter Gašperšič skupaj z evropsko komisarko Violeto Bulc v Kopru krstil SAR, novo plovilo Uprave RS za pomorstvo, ki je namenjeno iskanju in reševanju na morju. Plovilo nizozemskega proizvajalca EuroOffshore je dolgo 10,5 in široko 3,5 metra, zasnovano pa je modularno. Njegova krmilna sistema bosta omogočala lažje manevriranje, pristajanje ter t. i. navidezno sidranje čolna.
Prva polnilnica za utekočinjen zemeljski plin v Sloveniji
V nadaljevanju je minister dr. Peter Gašperšič v Sežani odprl prvo stacionarno črpalko za utekočinjen zemeljski plin v Sloveniji. UZP je v tovornem prometu čistejša alternativa dizelskemu gorivu, povzroča manj hrupa, nižjo porabo in ceno goriva, z enim polnjenjem pa lahko vozila potujejo do 1500 kilometrov.
»Skupaj z mobilno črpalko za utekočinjen zemeljski plin, ki smo jo odprli decembra lani, že v celoti pokrivamo potrebe jedrnega TEN-T omrežja. Gre za nov in pomemben korak v smeri bolj okoljsko sprejemljivega tovornega prometa. Naš cilj je, da bo leta 2030 v Sloveniji 4.300 težkih tovornih vozil na UZP,« je poudaril minister.
Ključno vlogo pri doseganju cilja, da Slovenija v naslednjem desetletju postane ena najbolj prometno zelenih držav ima tudi široka pokritost električnih polnilnic na evropskem omrežju TEN-T. Pri tem je Slovenija ena prvih držav, ki na avtocestnem omrežju zagotavlja nemoteno potovanje z vozili na električni pogon.
Po zadnjih podatkih je v Sloveniji 227 javno dostopnih polnilnih mest za elektriko s 470 priključki, enim polnilnim mestom za vodik, 115 za utekočinjen naftni plin in štiri za stisnjen zemeljski plin.