Energetika

Slovenija pozitivno sprejela dozdajšnje inovativne rešitve

Na celjskem sejmišču poteka sejem inovativnih digitalnih rešitev z naslovom Feel the future, ki bo trajal do 19. oktobra 2018.
Slovenija pozitivno sprejela dozdajšnje inovativne rešitve

Poglavitni poudarki sejma digitalnih tehnologij Feel the future so na umetni inteligenci, varnosti podatkov, digitalizaciji javne uprave, itn. Kot poudarja izvršni direktor družbe Celjski sejem mag. Robert Otorepec, je Slovenija dozdajšnje inovativne rešitve pozitivno sprejela, kar dokazuje tudi pospešena digitalna preobrazba našega okolja. Z vsebinami, ki jih letos predstavljajo na tej prireditvi, želijo stopiti še korak naprej in udeležencem zagotoviti edinstveno priložnost, da spoznajo priložnosti, ki jih prinaša prihodnost.

Na letošnjem digitalnem sejmu tehnologij Feel the Future sodeluje tudi Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji»Čas je, da enotni trg EU prilagodimo digitalni dobi. In to je ena ključnih prednostnih nalog aktualne Evropske komisije. Strategijo za enotni digitalni trg sestavljajo tri področja oz. stebri politike: večja dostopnost spletnih izdelkov in storitev za potrošnike in podjetja, spodbudno okolje za digitalna omrežja in storitve ter digitalizacija kot gonilo gospodarske rasti. Številne ovire se dejansko odpravljajo, skoraj ga ni, ki, denimo, ne bi vedel za odpravo stroškov gostovanja v EU,« pojasnjuje omenjeno predstavništvo.  

Kot drugo veliko vprašanje za podjetja, javne ustanove in Evropsko unijo kot celoto predstavništvo omenja naložbe in dostop do financiranja. Evropsko unijo namreč pesti premajhen obseg naložb, zato potrebujemo skupne ukrepe na evropski ravni, če naj prevzame vodilno vlogo v digitalnem gospodarstvu na svetu. Za to so na voljo tudi sredstva.

Rdeča nit predstavitve je naložbeni načrt za Evropo 

Na sejmu Feel the future Evropska komisija na enem mestu predstavlja nekatere ključne programe in storitve, ki so na voljo malim in srednje velikim podjetjem (MSP), pa tudi javnim institucijam za vlaganja v inovacije, tehnologije in digitalno infrastrukturo ter za širjenje poslovanja s tujino. Rdeča nit njihove predstavitve pa je naložbeni načrt za Evropo. Ta je namenjen odpravljanju ovir za naložbe, spodbujanju naložb in tehnični pomoči zanje ter pametnejši rabi novih in obstoječih finančnih virov v EU. Gonilna sila naložbenega načrta je Evropski sklad za strateške naložbe (EFSI), ki z evropskimi jamstvi spodbuja tako javna kot zasebna vlaganja; zelo se spodbuja tudi javno-zasebna partnerstva. Evropska komisija izvaja financiranje prek sklada EFSI s strateškim partnerjem, to je s skupino Evropske investicijske banke (EIB).

Ključna partnerja SID banka in Slovenski podjetniški sklad

Kot navaja predstavništvo EK, sklad EFSI z jamstvi podpira strateške naložbe na temeljnih področjih, v infrastrukturo, izobraževanje, raziskave in inovacije ter financiranje bolj tveganih projektov za mala podjetja. V Sloveniji sta ključna partnerja pri izvajanju  naložbenega načrta za Evropo SID banka in Slovenski podjetniški sklad. Promotorji projektov lahko računajo tudi na tehnično strokovno podporo evropskega svetovalnega vozlišča (EIAH), do katerega je vstopna točka v Sloveniji SID banka, ter na brezplačne objave naložbenih idej na evropskem naložbenem portalu (EIPP).

Sicer pa so na razstavnem prostoru predstavništva EK na voljo tudi informacije o možnostih financiranja preko EFSI sklada in svetovanje SID banke ter informacije o Slovenskem podjetniškem skladu. V sodelovanju z Enterprise Europe Network, mrežo Evropske komisije, ki je največja svetovalna mreža za mala podjetja na svetu, pa so omogočili brezplačno svetovanje za MSP. Mreža ponuja individualne nasvete in podporo pri širjenju poslovanja v tujino, prenosu tehnologij in inoviranju MSP, informira pa tudi glede programov financiranja EU.