Energetika

Slovenija se je tudi letos dobro odrezala

Svetovni energetski svet (WEC) je objavil novo lestvico tako imenovane energetske trileme (Energy Trilemma Index 2020).
Slovenija se je tudi letos dobro odrezala

Slovenija se je med 128 državami uvrstila na 14. mesto. Dosegla je 78,2 točke (ocena ABA), Švica na prvem mestu pa 84,3 točke (ocena AAA). Kot že vsa zadnja leta so tudi letos prva tri mesta pripadla Danski, Švici in Švedski, Slovenija pa je v primerjavi z letom 2019 na lestvici zdrsnila za dve mesti.

Na prvih desetih mestih je po poročilu Energy Trilemma Index 2020 dvanajsterica držav. Kot že omenjeno prvo mesto zaseda Švica, drugo Švedska in tretje mesto Danska. Četrto mesto delita Avstrija in Finska ter peto Francija in Združeno kraljestvo. Na šesto mesto je uvrščena Kanada, na sedmo Nemčija, osmo Norveška, deveto ZDA in na deseto Nova Zelandija.

V analizi WEC energetiko ocenjuje po treh ključnih dimenzijah: energetski varnosti, energetski enakopravnosti in okoljski trajnosti. V dimenziji energetske varnosti je Slovenija dosegla 67,9 točke (na prvem mestu je Kanada s 77,1 točke), v dimenziji energetske enakopravnosti 93,4 točke (na prvem mestu je Luksemburg z 99,9 točke) in v dimenziji okoljske trajnosti 77 točk (na prvem mestu je Švica z 90 točkami).

Kot je dejal pobudnik ustanovitve Sekcije SNK WEC v okviru Energetske zbornice Slovenije dr. Ivan Šmon, se je Slovenija ponovno dobro odrezala, saj je med 128. državami sveta pristala na 14. mestu. WEC je metodologijo letos ponovno nekoliko spremenil, zato neposredna primerjava z lansko uvrstitvijo na 12. mestu ni mogoča. Slovenija svojo energetsko varnost sicer poskuša krepiti z diverzifikacijo virov, čeprav je treba priznati še vedno visoko energetsko odvisnost od tujine. Kot je spomnil, nafte in plina sami nimamo in ju moramo v celoti uvoziti. Pri energetski enakopravnosti Slovenija dosega visoko oceno, pa vendar so pri analiziranju v WEC opazili višje cene elektrike in plina v letu 2019. Relativno glede na ostale države je Slovenija pri tem kriteriju nazadovala, in sicer iz ocene A na oceno B. Pri okoljski trajnosti so seveda še izzivi, kot je energetsko-intenzivna industrija, a WEC je opazil napore in uspehe na področju večje energetske učinkovitosti, je zaključil dr. Ivan Šmon.

V WEC so poročilo, ki povzema rezultate in dogajanja iz leta 2019 in torej ne vključuje vpliva koronavirusa na energetiko, pospremili z besedami, da je prav COVID-19 vse deležnike spomnil, kako pomembna je energije. Pandemija je razkrila številne povezave med nacionalnimi in mednarodnimi politikami, imela pa bo globok in verjetno tudi dolgotrajen vpliv na globalni energetski prehod. Vpliv koronavirusa bo WEC upošteval v poročilu v naslednjem letu, ki bo predvidoma pripravljen oktobra 2021.

WEC sicer poročila o Svetovni energetski trilemi objavlja od leta 2010, kar pomeni, da je letošnje poročilo že jubilejno, deseto po vrsti.

Poročilo najdete na tej povezavi. (pb)

povzeto po sporočilu za javnost
O avtorju