Nadaljevanje projekta Slovenija znižuje CO2: dobre prakse v letu 2013 prinaša promocijo dobrih praks, razširjanje znanja in spodbudo za spremembe.
V zadnjih letih so se tudi v Sloveniji razvile različne praktične rešitve, ki si prizadevajo za blaženje podnebnih sprememb in prilagajanje nanje ter za uveljavitev načel trajnostnega razvoja, hkrati pa prispevajo h gospodarski konkurenčnosti in zaposlovanju. Te dobre prakse s področja tehničnih, organizacijskih in družbenih inovacij so sicer uspešne in morda tudi mednarodno priznane, vendar še niso dovolj poznane in razširjene. Za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov na državni in evropski ravni je zato treba dobre prakse spremeniti v splošno prakso, kar je tudi glavni namen tega projekta, ki poteka v okviru partnerstva na področju komuniciranja evropskih vsebin med Evropsko komisijo, Evropskim parlamentom in slovensko vlado.
Projekt Slovenija znižuje CO2: dobre prakse s podnaslovom Kako jim je uspelo?, ki ga izvaja Umanotera, Slovenska fundacija za trajnostni razvoj, se je začel septembra 2011. V okviru projekta v letih 2011/2012 je Umanotera izbrala in skupaj s partnerji projekta javnosti predstavila 15 slovenskih in pet tujih dobrih praks, ki pomembno znižujejo izpuste CO2 ter hkrati prispevajo k uveljavitvi načel trajnostnega razvoja. Prakse so predstavljene v Katalogu 2012, na spletni strani www.slovenija-co2.si in v kratkih animiranih filmih. Na podlagi izvedenih predstavitev pa so bila oblikovana tudi priporočila odločevalcem za nadaljnje širjenje in uporabo dobrih praks. Kot je ob tej priložnosti dejala direktorica Umanotere in vodja projekta Vida Ogorelec, izbrane dobre prakse dokazujejo, da doseganje ambicioznih evropskih in nacionalnih ciljev zniževanja izpustov toplogrednih plinov ni le možno in praktično izvedljivo, ampak prinaša tudi vrsto drugih koristi, med drugim zmanjševanje stroškov, razvojne priložnosti in višjo kakovost življenja.
Projekt se letos nadaljuje najprej z evidentiranjem obstoječih dobrih praks v Sloveniji in tujini, ki poteka do 21. januarja. Izbor najboljših bo opravila sedemčlanska strokovna skupina projekta, na čelu z Vido Ogorelec.
Primeri dobrih praks v projektu bodo izbrani z naslednjih prednostnih področij: trajnostna proizvodnja in potrošnja; energetska učinkovitost in obnovljivi viri energije ter energetska prenova stavb; trajnostno gospodarjenje z gozdovi, predelava lesa v obrti in industriji, les kot gradbeni material ter oskrba z lesnimi gorivi; trajnostna mobilnost; ekološko kmetovanje, oskrbne mreže s sonaravno pridelano hrano; trajnostni razvoj podeželja in prilagajanje na podnebne spremembe. Projekt je namenjen zlasti lokalnim skupnostim ter podjetjem in samozaposlenim.
Od aprila do septembra bo dvajset izbranih dobrih praks podrobneje predstavljenih zainteresirani javnosti na delavnicah, ogledih v živo in spletni strani projekta, kjer bodo objavljene tudi druge dobre prakse, ki so po mnenju strokovnjakov vzor na področju zniževanja izpustov CO2. V zaključni fazi pa bo Umanotera tudi tokrat oblikovala priporočila za njihovo nadaljnje širjenje. (pb)