Energetika

Slovenija želi dodatna pojasnila

Vlada se je seznanila s sporočilom Evropske komisije o naložbenem načrtu za evropski zeleni dogovor.
Slovenija želi dodatna pojasnila

Evropska komisija je na Evropski parlament, Svet EU, Evropski ekonomsko-socialni odbor in Odbor regij naslovila sporočilo glede naložbenega načrta za evropski zeleni dogovor, ki je ključen za uresničitev cilja Evropske komisije na področju podnebne in okoljske politike. Cilj je dosegljiv s kombinacijo virov Proračuna EU, programa InvestEU, nacionalnih sredstev ter tudi zasebnih sredstev, kjer je to primerno.

Prehod na podnebno nevtralno in zeleno gospodarstvo bo podprt z mobilizacijo 1000 milijard evrov sredstev za trajnostne naložbe, zaradi česar bo učinkovit, pravičen in socialno uravnotežen. Vlada je sprejela sklep, da želi Slovenija glede omenjenega dokumenta od Evropske komisije pridobiti dodatna pojasnila glede vključitve virov v večletni finančni okvir 2021 – 2027.

Slovenija podpira ambiciozne cilje EU na podnebnem področju ter njen prehod v pravično in uspešno družbo s sodobnim, konkurenčnim in z viri gospodarnim gospodarstvom, brez neto emisij toplogrednih plinov do leta 2050. Zaveda se, da bo za odziv na podnebne in okoljske izzive, treba zagotoviti tudi vire za financiranje ukrepov, zato pozdravlja namero za vzpostavitev Mehanizma za pravičen prehod, ki naj ne bi nikogar prezrl in predlaga, da se skladno s tem opravi tudi revizija že obstoječih instrumentov.

Prav tako se strinja, da bo za zagotavljanje trajnostnih naložb ključna tudi taksonomija EU in merila tega klasifikacijskega sistema na ravni EU, s katerimi se bo določilo, katere gospodarske dejavnosti se lahko štejejo za okoljsko trajnostne, kar bo podjetjem in vlagateljem omogočilo lažje odločanje o tem, v katere panoge usmeriti svoje naložbe.

Zadržana pa je do predloga novega lastnega vira s področja evropske sheme za trgovanje z emisijami toplogrednih plinov (ETS), saj ta predlog ne prispeva k poenostavitvi in preglednosti sistema lastnih virov, hkrati pa njegovo uvedbo ocenjuje kot administrativno zelo zapleteno. Prav tako je Slovenija zadržana do vira na osnovi nereciklirane plastike, saj ocenjuje, da tudi ta vir ne bi bil pravičen in transparenten, hkrati pa bi pomenil dodatno administrativno breme.

Slovenija si bo tudi sama prizadevala, da bo znotraj preudarne javnofinančne politike zagotovila zadostna nacionalna sredstva za sofinanciranje teh programov, vendar natančnejša ocena deležev glede na posamezne vrste instrumentov na osnovi tega dokumenta še ni možna, zato so potrebna dodatna pojasnila. Ob tem pa se je treba zavedati tudi, da je Slovenija kot država evroobmočja zavezana k spoštovanju fiskalnih pravil v okviru Pakta stabilnosti in rasti, je še poudarila vlada. Poleg tega Slovenija od Evropske komisije želi tudi dodatna pojasnila glede postopkov pridobivanja sredstev za podporo projektom.

Polona Bahun
O avtorju