Energetika

Slovenija znova visoko na WEC-ovi lestvici

Med 125 ocenjevanimi državami na lestvici tako imenovane energetske trileme Slovenija zasedla deseto mesto.
 Slovenija znova visoko na WEC-ovi lestvici
Svetovni energetski svet WEC že nekaj let izvaja merjenje držav glede treh ključnih energetskih kazalcev, in sicer na področjih energetske zanesljivosti, dostopnosti energije in okoljske trajnosti. Slovenija je letos med 125 državami zasedla deseto mesto in svojo uvrstitev v primerjavi z letom prej izboljšala za dve mesti. Na vrhu lestvice oziroma v deseterici najbolje ocenjenih držav so sicer Danska, Švedska, Švica, Nizozemska, Velika Britanija, Nemčija, Norveška, Francija, Nova Zelandija in Slovenija. Slovenija je prejela tudi drugo najvišjo oceno na področju energetske varnosti in se uvrstila takoj za Dansko. Luksemburg je dobil najvišjo oceno za dostopnost energije, Filipini pa za okoljsko trajnost.  

WEC v svojem poročilu Energy Trilemma Index 2017  drugače ugotavlja napredek vseh držav pri vseh elementih t. i. energetske trileme, torej na področjih energetske varnosti, dostopnosti energije in okoljske trajnosti. Od skupno 125 ocenjevanih držav pa jih je najvišjo oceno, trojni AAA, prejelo le osem, lani je bilo denimo takšnih trinjast. Kot med drugim razkriva poročilo, sta se glede na leto 2000 za sedem odstotkov izboljšali dve področji: dostop do električne energije na 85 odstotkov in dostop do sodobnih kuhinjskih aparatov na 74 odstotkov. Čista energija se vse izkorišča tudi za zagotavljanje dostopa do energije in gospodarske rasti – obnovljivi viri energije (OVE) so tako v letu 2015 predstavljali že 19,3 odstotka skupne porabe primarne energije. Bolj raznolika energetska mešanica z nižjo stopnjo emisij ogljika bo sicer prispevala k večji energetski varnosti in okoljski trajnosti, a bi lahko rast porabe energije, ki naj bi se do leta 2060 povečala za kar 46 odstotkov, ta napredek nekoliko omejila. 

Državni sekretar na Ministrstvu za infrastrukturo mag. Klemen Potisek je ob objavi letošnjih rezultatov izpostavil, da je visoka uvrstitev Slovenije predvsem plod uspešnega večletnega dela na področju energetike. Ob tem je poudaril, da tudi Energetski koncept Slovenije temelji na podobnih kriterijih kot jih upošteva v svojem poročilu WEC ter izrazil prepričanje, da bo Slovenija svojo oceno z izpolnjevanjem zastavljenih ciljev v naslednjih letih še izboljšala. Tako naj bi nadaljevali z energetsko prenovo stavb, postopnim povečevanjem deleža obnovljivih virov energije in pospešenim umeščanjem ter izgradnjo hidroelektrarn. Dostopnost in zanesljivost oskrbe z energijo, je dejal mag. Potisek, sta izjemno pomembni tako za gospodinjstva kot konkurenčnost gospodarstva. To so tudi poglavitni razlogi, da pri pripravi energetske prihodnosti Slovenije oziroma vključevanju večjega števila manjših in manj predvidljivih OVE ter s tem povezanimi rešitvami v okviru pametnih omrežij, vključno z vprašanjem hranilnikov, posebno pozornost namenjamo ravno vzdržnosti prehoda. V tem smislu, je sklenil mag. Potisek, bo nadaljnja podpora energetske politike usmerjena predvsem k tistim ukrepom, ki bodo imeli največje pozitivne makroekonomske in druge družbene učinke, kot so zdravje prebivalcev ter konkurenčno in zanesljivo gospodarstvo. Celotno poročilo je dostopno tukaj.


Brane Janjič
O avtorju