Slovenska avtomobilska industrija je leta 2021 vzpostavila projekt Misija GREMO (GREen MObility), ki je usmerjen k zeleni in digitalni preobrazbi sektorja. Projekt povezuje gospodarstvo z znanostjo in državo – vlada je lani projektu v okviru strateškega partnerstva namenila do 200 milijonov evrov državne podpore.
V začetku aprila so v okviru projekta pripravili inovacijsko konferenco Misije GREMO, ki so se je poleg predstavnikov slovenskih dobaviteljev iz avtomobilske industrije udeležili tudi predsednik vlade, dr. Robert Golob, ter ministra Bojan Kumer in dr. Igor Papič.
Predsednik vlade, ki si je ogledal tudi predstavitev najnovejših dosežkov in inovacij slovenskih podjetij na področju elektromobilnosti in trajnostne mobilnosti, je ob tem povedal: »Gre za primer zelene transformacije in to je pri nas že v realnih izdelkih. Glede na odločitev, da od leta 2035 ne bo več novih avtomobilov z notranjim zgorevanjem na trgu EU, pri nas sledimo trendom.«
Kot so ob tem sporočili iz partnerstva SRIP ACS+, se danes slovenska podjetja lahko pohvalijo s številnimi projekti ter konkretnimi rešitvami in prebojnimi inovacijami, ki podpirajo udejanjanje straških ciljev Misije GREMO. Verjamejo, da te Slovenijo postavljajo v center razvoja novih tehnologij za zeleno in trajnostno mobilnost.
V okviru projekta se slovenska avtomobilska podjetja usmerjajo iz proizvodnje komponent in sistemov za motorje z notranjim izgorevanjem v razvoj in proizvodnjo komponent, sistemov in tehnologij za električna in elektrificirana vozila prihodnosti. Razvoj tako temelji na komponentah in sistemih za elektromotorske pogone električnih vozil, na baterijskih hranilnikih energije ter lahkih materialih in konstrukcijah, s spremljajočim razvojem novih tehnologij izdelave za celovito zeleno in digitalno preobrazbo.
Slovenska avtomobilska industrija ustvari 7,5 milijarde evrov letnih prihodkov in prispeva okoli 10 odstotkov BDP, kar je bistveno več o evro območja, kjer ta delež znaša sedem odstotkov BDP. Avtomobilska panoge zajema tudi kar 20 odstotkov slovenskega izvoza in zaposluje 40.000 delavcev. Slovenska avtomobilska industrija se združuje v strateško razvojno inovacijsko partnerstvo na področju mobilnosti in združuje člane Gospodarskega interesnega združenja ACS Slovenski avtomobilski grozd in Združenja za promet pri Gospodarski zbornici Slovenije.
V slovenski avtomobilski industriji deluje več kot 100 dobaviteljev prvega in drugega nivoja in več kot 600 poddobaviteljev nižjih nivojev dobaviteljske verige.