Velika večina slovenskih podjetij, in sicer kar 97 odstotkov, je že sprejela ukrepe za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov, kar je drugi najvišji delež v Evropi. Pred Slovenijo se je po teh prizadevanjih znašla le še Finska. Tako vsaj kažejo ugotovitve zadnje raziskave Evropske investicijske banke o naložbah EIBIS. Raziskava EIBIS je vsakoletna in zajame približno 13 000 podjetij iz vseh držav članic EU in vzorec podjetij iz ZDA. Glede na poglavitne ugotovitve iz zadnje raziskave evropska podjetja vodijo pri naložbah v blaženje podnebnih sprememb in prilagajanje nanje, veliko pa vlagajo tudi v napredne digitalne tehnologije. Slovenija je tudi po tem kazalcu nad evropskim povprečjem, saj naj bi po rezultatih omenjene raziskave kar 80 odstotkov slovenskih podjetij že uvedlo napredne digitalne tehnologije, evropsko povprečje pa je znašalo 74 odstotkov. EIB je objavila podrobna poročila za posamezne države članice EU, pri čemer so bile ključne ugotovitve za Slovenijo naslednje:
• Po deležu podjetij, ki so že sprejela ukrepe za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov, se je pred Slovenijo znašla zgolj Finska, kjer je bil ta delež 99-odstoten, medtem ko je bilo povprečje v EU 91 odstotkov.
• Slovenska podjetja tudi bolj kot podjetja drugod v EU vlagajo v tehnologije, ki manj onesnažujejo, in v trajnostne prakse.
• V primerjavi z evropskimi podjetji slovenska podjetja vodijo tudi pri uvajanju avtomatizacije z robotiko, interneta stvari ter velepodatkov in umetne inteligence.
• Zelene strategije podjetij v Sloveniji vključujejo predvsem varčevanje z energijo, omejevanje količine odpadkov in recikliranje.
• Med naložbenimi ovirami so slovenska podjetja zaskrbljena zaradi političnih, regulativnih in gospodarskih dejavnikov, kot oviro pa najpogosteje navajajo pomanjkanje usposobljene delovne sile.
Da omenjene ovire sodijo med ključne prihodnje izzive v Sloveniji, je ob objavi rezultatov raziskave dejal tudi podpredsednik EIB Kiriakos Kakuris, ki je izpostavil, da slovenska podjetja vodijo pri zelenih in digitalnih naložbah, kar kaže na njihovo močno zavezanost trajnostnosti in inovacijam, ter dodal, da bo skupina EIB še naprej podpirala slovenska podjetja pri premagovanju teh izzivov in krepitvi konkurenčnosti. Skupina EIB, ki vključuje tudi Evropski investicijski sklad (EIF), je sicer v letu 2024 podpisala za skoraj 89 milijard evrov finančnih pogodb za več kot 900 projektov, ki so namenjeni spodbujanju evropske konkurenčnosti in varnosti.