S tem se bo sistem trga približal delovanju elektroenergetskega sistema, ki deluje v realnem času.
Slovenski trg električne energije je z datumom dobave 1. januar 2021 prešel iz urnega na 15-minutni obračunski interval. To pomeni, da bo osnovna obračunska enota, kar se tiče trga (zaprte pogodbe, obratovalne napovedi, bilančni obračun), prešla iz ene ure na 15 minut. S tem se bo sistem trga dejansko nekoliko približal delovanju elektroenergetskega sistema, ki deluje v realnem času.
Prehod na 15-minutni interval je posledica zahtev enega od EU kodeksov, to je uredbi EU o določitvi smernic za izravnavo električne energije. Zahteve v tej smeri narekuje tudi zadnji zakonodajni paket Čista energija za vse Evropejce. Ideja zakonodajalcev je bila, da se interval poenoti po celotnem evropskem trgu. Nekatere države so 15-minutni interval imele že doslej, Slovenija pa bo druga država za Grčijo v novembru, ki bo izvedla tak prehod. Prehod bo izveden še v roku, ki ga je predvidel že omenjeni kodeks, vse ostale države pa so izkoristile možnost prestavitve le-tega, ki jo po navadi odobri lokalni regulator. Predvsem zaradi težav s podatki na distribucijskem omrežju bo to trajalo do leta 2025.
Tako v Borzenu kot pri drugih akterjih je prehod zahteval precej priprav, saj je bilo med drugim treba spremeniti aplikacije, podatkovne tokove in napovedne modele. V pomoč članom trga Borzen že dlje časa na svoji spletni strani objavlja testne15-minutne podatke elektrooperaterjev (za obdobja od januarja 2019 dalje), kot tudi izračunane testne cene bilančnega obračuna na podlagi podatkov družbe ELES.