Skupina GEN poslovno leto zaključuje zelo uspešno, z uresničitvijo vseh zastavljenih ciljev, med katerimi je najpomembnejši zanesljiva in konkurenčna oskrba z električno energijo. K odličnim rezultatom poslovanja je izdatno prispevala Nuklearna elektrarna Krško, kjer ob stabilnem obratovanju brez zaustavitev pričakujejo rekordno proizvodnjo. Leto 2014 pa je zaznamovala tudi izredna hidrologija, ki je vplivala na najvišjo proizvodnjo v zgodovini vseh elektrarn skupine na Savi, tako v družbi Hidroelektrarne na spodnji Savi, kot v Savskih elektrarnah Ljubljana, Termoelektrarna Brestanica pa je z zanesljivostjo zagonov potrdila svojo vlogo pri zagotavljanju stabilnosti sistema.
Rekordna proizvodnja elektrarn v skupini GEN
Direktor Martin Novšak je 17. decembra na srečanju z novinarji poudaril, da so - kljub izredno zahtevnim tržnim razmeram - z rezultati obratovanja elektrarn v skupini več kot zadovoljni. Do konca leta bodo vse enote skupno proizvedle približno 3,6 TWh električne energije oziroma 20 % več kot v letu 2013. »Na ravni družbe pričakujemo približno 15 milijonov evrov dobička, na ravni skupine pa 22 milijonov evrov, kar je dvakrat več od načrtovanega. Ob tem pa smo posodobili tudi strateški načrt našega delovanja za naslednje petletno obdobje s pogledom v naslednje desetletje.«
Skupina GEN je letos izvedla za skoraj 150 milijonov evrov investicij in naložb. Med najpomembnejšimi so tehnološke nadgradnje v NEK, nadaljevanje izgradnje verige hidroelektrarn na spodnji Savi in odkup dodatnega lastniškega deleža v družbi HESS. S plačilom kupnine v skupni višini 96 milijonov evrov je namreč skupina GEN z 21. oktobrom postala tudi večinska, 51-odstotna lastnica družbe Hidroelektrarne na Spodnji Savi. Z nakupom poslovnega deleža v HESS se je povečal delež proizvodnje iz obnovljivih virov energije v skupini GEN in njen celotni proizvodni portfelj, ki temelji na nizkoogljičnih in trajnostnih virih energije – to sta jedrska in vodna energija. Pri tem sta bistvenega pomena izboljšana ekonomika in medsebojni vplivi hidroelektrarn v celotni savski verigi, hkrati pa bodo ustvarjeni sinergijski učinki dodatno izboljšali pogoje za zanesljivo in varno obratovanje Nuklearne elektrarne Krško. Pomembno je tudi, da bo omogočeno lažje in zanesljivo financiranje izgradnje energetskega dela hidroelektrarn na spodnji Savi.
Število gospodinjskih odjemalcev se je povzpelo na 120 tisoč
Vse od vstopa na trg gospodinjskega odjema in na trg zemeljskega plina skupina GEN pomembno prispeva tudi h konkurenčnosti ponudbe na slovenskem trgu. V letošnjem letu se je število gospodinjskih odjemalcev povzpelo na 120 tisoč kar presega pričakovanja in postaja ob poslovnem odjemu vse pomembnejši segmet poslovanja hčerinske družbe GEN-I, ki je tudi v iztekajočem se letu nadaljeval s širitvijo mednarodnega poslovanja. Prisotnost na šestnajstih tujih trgih predstavlja že tri četrtine vsega ustvarjenega prometa družbe.
Uspešno poslovanje celotne skupine in usmeritev k sodobnim trajnostnim virom električne energije sta trdna osnova za prihodnje načrte, zato v skupini GEN nadaljujejo s pripravami na nove investicije. Nadaljevati nameravajo z gradnjo HE Brežice in s pripravami na začetek gradnje HE Mokrice ter so aktivno vključeni v priprave na izgradnjo Hidroelektrarn na srednji Savi, v letu 2015 pa je predviden tudi začetek prve faze zamenjave plinskih blokov PB 1–3 v Termoelektrarni Brestanica. V skupini GEN so pripravljeni tudi na morebitno širitev jedrskih zmogljivosti. V GEN poudarjajo, da ima Slovenija z JEK 2 priložnost izbrati trajnostno oskrbo z energijo, ki temelji na sodobnih nizkoogljičnih ter ekonomsko in okoljsko učinkovitih tehnologijah.
Na gradu Rajhenburg prisotni vsi vidnejši predstavniki slovenske energetike
Dogodek so simbolično proslavili na Gradu Rajhenburg, kjer so obeležili štirideseto obletnico postavitve temeljnega kamna za Nuklearno elektrarno Krško in dvajset let delovanja Sklada NEK. »Danes nadaljevanje uporabe jedrske energije ne temelji le na izkušnjah drugih, pač pa tudi naših lastnih, ki ustrezajo najvišjim mednarodnim standardom. Po drugi strani pa Nuklearna elektrarna Krško na določenih področjih že sama postavlja standarde tudi za vse druge jedrske elektrarne na svetu. Zaradi vsega naštetega verjamemo, da mora biti odločitev za drugi blok danes lažja,« je poudaril Martin Novšak in dodal, da so bili temelji dolgoročne uporabe jedrske energije uspešno položeni pred štirimi desetletji, ob postavitvi temeljnega kamna za Nuklearno elektrarno Krško.
Polna vrednost odločitve o izgradnji jedrske elektrarne se danes kaže skozi obratovalno zanesljivost in predvidljivost, skozi konkurenčno proizvodnjo in skozi pozitivne okoljske učinke, je na tokratni slovesnosti poudaril Stane Rožman predsednik uprave NEK in dejal, da je naša dolgoročna izbira in strategija vedno bila in ostaja pot navzgor. »Ta ni bila premočrtna, saj smo se na njej srečevali s številnimi izzivi od političnih, družbenih in tehnoloških. Znali smo jih premagovati in spreminjati v priložnosti. Danes se lahko s ponosom oziramo na pretekla desetletja in dosežke našega dela. Prepričan sem, da bomo še naprej sprejemali prave odločitve in gradili ustvarjalne odnose. Verjamem, da so pred nami nova uspešna leta in desetletja varnega in stabilnega obratovanja«, je v svojem govoru še povedal predsednik uprave NEK.
Uspešno poslovanje Sklada
Sklad za financiranje razgradnje NEK in za odlaganje radioaktivnih odpadkov iz NEK (Sklad) je v letu 2014 posloval odlično in do konca novembra 2014 dosegel donosnost v višini 8,9 odstotka. Na dan 30. 11. 2014 je bilo v Skladu zbranih 186 mio evrov finančnih naložb. Premoženje se je povečalo za 9,4 odstotka oz. za 16 mio evrov glede na tržno stanje portfelja Sklada konec leta 2013 (170 mio evrov - stanje portfelja konec leta 2013). GEN energija (od sredine leta 2005 svoje obveznosti poravnava v skladu s sklepom Meddržavne komisije in plačuje prispevek v višini 0,3 evra za kWh) je v letu 2014 redno in v celoti poravnala obveznosti iz naslova prispevka za razgradnjo NEK in za odlaganje radioaktivnih odpadkov iz NEK, in sicer v višini 8,3 mio evrov. Prihodki Sklada so konec novembra znašali 12,9 mio EUR, kar predstavlja 84 % realizacijo finančnega načrta za leto 2014. Od skupnega zneska prihodkov je bilo 4,6 mio evrov izplačanih prihodkov od obresti, ostalih 8,3 mio evrov predstavlja vplačani prispevek za razgradnjo. Odhodki Sklada so konec novembra znašali 6,7 mio evrov. Pretežni del odhodkov predstavljajo obveznosti do Agencije za radioaktivne odpadke, v letu 2014 v višini 3,7 mio evrov (od leta 1998 v skupni višini 33,3 mio evrov) ter plačila občinam kot nadomestilo zaradi omejene rabe prostora na območju jedrskega objekta, v letu 2014 v višini 2,6 mio EUR (od leta 2004 v višini 26,3 mio evrov).
Na dan 30. 11. 2014 je imel Sklad 186 mio evrov finančnih naložb, od tega so naložbe s fiksnim donosom znašale 81,1 % ter delniške naložbe 18,9 %. Največji delež sredstev portfelja je naložen v državnih obveznicah 50,0 %, v depozitih in instrumentih denarnega trga 20,8 %, v podjetniških obveznicah 10,2 %, v vzajemnih skladih 17,3 % in v delnicah 1,6 %.
Razmere na finančnih trgih so zopet nestabilne, je povedala Darija Štraus Trunk in nadaljevala: »Okolje je volatilno. Kljub temu upamo, da portfelj Sklada obdržimo na nivoju, kot smo ga dosegli konec meseca novembra. Zavedamo se pomembnosti funkcije, ki jo opravljamo, zato nenehno strmimo k postavitvi standardov, ki bodo zagotovili varnost in uspeh pri upravljanju s sredstvi. Posebno pozornost Sklad namenja obvladovanju tveganj tako na operativnem kot tudi na nivoju portfelja. Sklad vodi konzervativno naložbeno politiko ter sledi zastavljenim naložbenim načelom; načelu varnosti, razpršenosti, likvidnosti in donosnosti. Ustvarjamo pogoje za izpolnjevanje obveznosti Republike Slovenije kot solastnice jedrskega objekta. Svoje obveznosti izpolnjujemo uspešno in odgovornosti ne prelagamo na generacije, ki prihajajo.«
Zbrane je nagovoril še minister za infrastrukturo, dr. Peter Gašperšič, ki se je ob tej priložnosti zahvalil vsem, »ki so strateške odločitve takratnega slovenskega vodstva, sprejete pred 40 leti ob postavitvi temeljnega kamna za NEK, skozi desetletja preoblikovali v pozitivne izkušnje in primer odlične prakse.«
Vladimir Habjan