Javna agencija RS za energijo (AGEN-RS) je v osnutku novega akta o omrežnini predvidela spodbude za projekte razvoja pametnih omrežij.
V omenjenem dokumentu, ki ga je AGEN-RS objavila prejšnji mesec na svoji spletni strani, se za naložbe, aktivirane v posameznem letu regulativnega obdobja, v primeru izpolnjevanja zahtevanih pogojev priznava spodbuda v enkratni višini 2 odstotka od sedanje vrednosti sredstva na zadnji dan v letu 2012, v katerem je bilo sredstvo aktivirano.
»S strani pristojnega ministrstva in AGEN-RS še nismo prejeli nobene povratne informacije glede predloženega programa razvoja pametnih omrežij oziroma izvedbe projekta masovne uvedbe naprednih merilnih sistemov. Upamo, da se bo to zgodilo čim prej. Kako bomo spodbude, predstavljene s strani AGEN-RS, kar najbolje izkoristili, še preučujemo, ocenjujemo pa, da same spodbude brez zagotovitve dodatnih finančnih virov, ne omogočajo celovite in predvsem pravočasne izvedbe programa razvoja pametnih omrežij« je povedal dr. Ivan Šmon, direktor tehničnega sektorja družbe SODO.
Naložba mora izpolnjevati vsaj en kriterij
Po omenjenem osnutku AGEN-RS mora posamezna naložba v pametna omrežja izpolnjevati vsaj enega od naslednjih kriterijev: reševanje problematike na področju obratovanja, ki je posledica integracije razpršene proizvodnje, soproizvodnje električne energije in koristne toplote z visokim izkoristkom ter obnovljivih virov velikih moči (na primer otočno obratovanje, lokalne preobremenitve omrežja, neskladnost kakovosti napetosti itd.); omogočanje in spodbujanje prilagajanja odjema s strani odjemalcev; izboljšanje energetske učinkovitosti in obratovalne sigurnosti distribucijskega in prenosnega omrežja z uporabo informacijske in komunikacijske tehnologije, vgradnjo naprav in funkcij za zajem, merjenje, spremljanje ter analitično obdelavo podatkov in naprav za avtomatizacijo in nadzor omrežja.
Sistemski operater mora z ustrezno dokumentacijo dokazati, da bo določena naložba v razvoj pametnih omrežij namenjena izboljšavam in reševanju problematike omrežja na zgoraj navedenih področjih ter predvideti razvoj ustreznih funkcijskih rešitev na ravni upravljanja omrežja oziroma predvideti ustrezne investicije v IKT in energetsko infrastrukturo. Za vsako tako naložbo v razvoj pametnih omrežij, katere skupna vrednost presega 300.000 evrov mora vlagatelj izvesti analizo stroškov in koristi po priporočilih Evropske komisije.
Potrebna korelacija z osnovnim sredstvom
Sistemski operater mora zagotoviti korelacijo vsakega posameznega osnovnega sredstva iz projekta z registrom osnovnih sredstev, ki jo uporablja za namene računovodenja. Če agencija iz predložene dokumentacije ne more učinkovito preveriti vrste osnovnega sredstva ter povezanosti osnovnega sredstva z naložbo, za katero sistemski operater uveljavlja spodbudo, se spodbuda ne prizna.
Sicer pa bo AGEN-RS opravila presojo o upravičenosti do spodbude za določeno naložbo s področja pametnih omrežij v naslednjih korakih: s presojo izpolnjevanja osnovnih kriterijev, s presojo analize stroškov in koristi po priporočilih Evropske komisije, s presojo časovne izvedbe projekta in s presojo dejanske izvedbe skladno z opredeljenimi kriteriji.
Miro Jakomin