Energetika

Spodbuditi razmah obnovljivih virov v Sloveniji!

Konec septembra je bila objavljena prelomna študija o potencialu sončne in vetrne energije v lasti prebivalcev Evropske unije (EU).
Spodbuditi razmah obnovljivih virov v Sloveniji!

Naslov tega poročila se glasi: Potencial za energetske državljane v Evropski uniji, ki ga je izvedel okoljski raziskovalni inštitut CE Delft po naročilu Evropske zveze za obnovljivo energijo (EREF) ter organizacij Friends of the Earth Europe, Greenpeace in REScoop.eu.

Kot so glede omenjene prelomne študije v sporočilu za javnost opozorili predstavniki Greenpeaca v Sloveniji, bi skoraj polovica prebivalcev Slovenije lahko do leta 2050 proizvajala svojo lastno električno energijo iz sonca in vetra.  

Študija orisuje potencial sončne in vetrne energije v lasti prebivalcev Evropske unije (EU). V Slovenijii bi lahko »energetski državljani« zadostili 25 % potreb po električni energiji leta 2050, kar 40 % gospodinjstev pa bi lahko bilo investitorjev v sončno energijo. Na ravni EU bi lahko leta 2050 prebivalci pokrili kar 45 % potreb po električni energiji.  

Kot so dodatno pojasnili, so za namene tega poročila energetski državljani opredeljeni kot posamezniki ali gospodinjstva, ki bodisi individualno ali kolektivno proizvajajo energijo ali fleksibilno upravljajo s svojim povpraševanjem. Definicija vključuje tudi javne subjekte, kot so mesta in občinske stavbe, šole, bolnišnice ali vladne stavbe, pa tudi mala podjetja z manj kot 50 zaposlenimi. Primeri so npr. solarni paneli na strehah stanovanjskih hiš ali malih podjetij ali sodelovanje pri skupnem projektu sončne ali vetrne elektrarne.

Prebivalci bodo v prihodnje imeli pomembno energetsko vlogo  

»Za razliko od sedanjega centraliziranega energetskega sistema kot ga imamo v Sloveniji, ki je podvržen interesom premogovnega in jedrskega lobija, študija jasno kaže, da bodo imeli prebivalci, bodisi kot individualna gospodinjstva bodisi kot skupnosti v oblik zadrug, pomembno vlogo v prihodnosti slovenske energetike,« poudarjajo omenjeni predstavniki.

Sicer pa organizaciji Greenpeace v Sloveniji in društvo Focus pozivata Ministrstvo za infrastrukturo, da zagotovi zakonodajni okvir, ki bo zaščitil, podpiral in spodbujal energetsko državljanstvo - tako v  procesu sprejema Direktive o obnovljivih virih energije in Pobude za novo zasnovo trga kot tudi v okviru priprave Akcijskega načrta za obnovljive vire energije ter Energetskega koncepta Slovenije. Slednji bo namreč določil smernice slovenske energetike za nadaljnih 40 let. (mj)

Več o omenjeni raziskavi na: www.cedelft.eu/publicatie/the_potential_of_energy 

povzeto po sporočilu za javnost
O avtorju