Gre za enega izmed stebrov mehanizma za pravičen prehod in državam članicam omogoča, da dokončajo podporne programe v regijah, ki jih podnebni prehod najbolj ogroža.
Kot je ob sprejemu uredbe izpostavila evropska komisarka za kohezijo in reforme Elisa Ferreira, omenjeni instrument dopolnjuje dosedanji nabor orodij za pomoč regijam in skupnostim, ki jih bo prehod na podnebno nevtralno gospodarstvo najbolj prizadel. Prispeval naj bi k spodbuditvi javnih naložb, k gospodarski raznovrstnosti in ustvarjanju novih delovnih mest, pri čemer bo več pozornosti namenjeno tistim članicam, ki imajo manj možnosti za uspešno obvladovanje stroškov prehoda. Instrument za posojila v javnem sektorju je sicer zgolj eden izmed stebrov mehanizma za pravični prehod, ki državam članicam omogoča, da dokončajo svoje programe za gospodarsko in socialno podporo v regijah, ki so najbolj odvisne od fosilnih goriv in energetsko intenzivnih industrij. Podpredsednik Evropske investicijske banke (EIB) Ricardo Mourinho Felix pa je ob tej priložnosti dodal, da sprejetje uredbe o instrumentu za posojila v javnem sektorju Evropski investicijski banki, kot evropski »podnebni« banki, omogoča, da se aktivneje loti pogovorov z regionalnimi oblastmi o njihovih konkretnih naložbenih projektih, ki prinašajo skupne družbene, gospodarske in okoljske koristi.
Instrument je še posebej namenjen javnim subjektom, saj omogoča ugodne posojilne pogoje za projekte, ki ne ustvarjajo dovolj prihodkov, da bi bili finančno donosni. Sestavljajo ga kombinacija nepovratnih sredstev iz evropskega proračuna in posojil EIB, kar naj bi prosilcem za ta sredstva zmanjšalo finančno breme najema posojil in povečalo privlačnost posameznih naložb. Skupaj naj bi mehanizem v prihodnjih sedmih letih spodbudil javne naložbe v višini od 18 do 20 milijard evrov. Upravičencem bo EU zagotovila tudi ustrezno svetovalno podporo v okviru projekta InvestEU, prvi razpisi pa naj bi bili objavljeni v drugi polovici tega leta.
E-novice
Dvakrat na teden v svoj e-nabiralnik prejmite novosti iz
področja elektrogospodarstva.
Prijavi se
Naročite revijo
Na leto izide 6 številk revije. Cena posamezne številke je 5 EUR, celoletna naročnina pa znaša 30 EUR + DDV.
Naroči revijo