Sprejeli so reformo sistema trgovanja z emisijami (EU ETS), s čimer so se cilji sistema EU ETS še povišali, saj se morajo v primerjavi z letom 2005 emisije do leta 2030 zmanjšati za 62 odstotkov. Reforma vključuje tudi postopno opustitev brezplačnih pravic za podjetja v obdobju od leta 2026 do leta 2034. Uveden bo nov sistem trgovanja z emisijami II za gorivo za cestni promet in stavbe, s katerim se bo določala cena emisij v teh sektorjih. Nov sistem bo začel delovati leta 2027 oziroma leta 2028, če bodo cene energije zelo visoke.
Prav tako so sprejeli predlog, naj se v sistem EU ETS prvič vključijo tudi emisije iz pomorskega sektorja ter revizijo sistema EU ETS za letalstvo. Brezplačne pravice za sektor letalstva bodo tako do leta 2026 postopno odpravljene, spodbujala pa se bo uporaba trajnostnih letalskih goriv.
Evroposlanci so sprejeli tudi predpise za nov mehanizem EU za ogljično prilagoditev na mejah. Države, ki niso članice EU, naj bi s tem spodbudili k zvišanju podnebnih ciljev, poskrbeli pa naj bi tudi, da podnebnih prizadevanj na evropski in svetovni ravni ne bi spodkopavala proizvodnja, preseljena iz EU v države z manj strogimi politikami.
Mehanizem za ogljično prilagoditev na mejah se bo uporabljal za blago, kot je železo, jeklo, cement, gnojila, aluminij, elektrika in vodik, pod določenimi pogoji pa tudi za posredne emisije. Uvozniki tega blaga bodo morali plačati razliko med ceno ogljika v državi proizvodnje in ceno emisijskih pravic v sistemu EU za trgovanje z emisijami.
Mehanizem za ogljično prilagoditev na mejah bo postopno uveden med letoma 2026 in 2034. Z enako hitrostjo bo potekalo tudi opuščanje brezplačnih pravic v okviru sistema EU ETS.
Poleg tega so sprejeli še dogovor z državami članicami, da se leta 2026 ustanovi Socialni sklad EU za podnebje, ki bo poskrbel za pravičen in socialno vključujoč podnebni prehod. To bo koristilo zlasti ranljivim gospodinjstvom, mikropodjetjem in uporabnikom prevoza, ki jih je prizadela energijska in mobilnostna revščina. Socialni sklad za podnebje bo iz prodaje pravic iz sistema EU ETS II prejel 65 milijard evrov, iz nacionalnih virov pa še dodatnih 25 odstotkov, kar naj bi po ocenah znašalo 86,7 milijarde evrov.
Besedila sprejetih aktov mora zdaj uradno potrditi še Svet EU, nato pa bodo objavljena v uradnem listu EU in bodo stopila v veljavo 20 dni po objavi.