Energetika

Sprejeti protokol bi moral biti pravno zavezujoč

Evropski poslanci so na včerajšnjem plenarnem zasedanju sprejeli resolucijo za podnebno konferenco v Parizu.
Sprejeti protokol bi moral biti pravno zavezujoč

Resolucija, ki so jo poslanci sprejeli s 434 glasovi za, 96 proti in 52 vzdržanimi glasovi, poziva EU in države članice, naj se na decembrski podnebni konferenci ZN v Parizu zavzamejo za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov do leta 2030 za vsaj 40 odstotkov in povečajo svoje obveznosti za podnebno financiranje. V ta namen bi morala EU prispevati tudi del prihodkov iz prodaje emisijskih kuponov, ter do konca leta 2016 sprejeti ukrepe za zmanjšanje emisij letalstva ter ladijskega prometa.

V resoluciji, ki predstavlja mandat za delegacijo Parlamenta na decembrski konferenci v Parizu, poslanci pozivajo EU, naj zahteva, da se za leto 2030 (glede na izhodiščno stanje leta 1990) postavijo cilji znižanja emisij toplogrednih plinov za najmanj 40 odstotkov, 40-odstotne energetske učinkovitosti in vsaj 30 odstotkov proizvedene energije iz OVE.

Resolucija poziva k splošni poživitvi podnebne politike EU v skladu z zgornjo mejo iz zaveze za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov za 80–95 odstotkov do leta 2050 glede na raven iz leta 1990.

Po mnenju poslancev bi moral protokol, sprejet v Parizu biti pravno zavezujoč, biti usmerjen k zmanjševanju emisij toplogrednih plinov do leta 2050 ali kmalu po tem roku, skladno s ciljem o zvišanju temperature za manj kot 2°C. Prav tako mora, če bo potrebno, predvidevati priprave na delovni program, ki se bo začel leta 2016, da bi določili dodatne ukrepe za zmanjšanje emisij. Protokol bi moral tudi podpreti uvedbo petletnih obdobij za pravno zavezujoče izpolnjevanje obveznosti, da ne bi obtičali na nizki stopnji prizadevanj.

Resolucija izraža zaskrbljenost, ker je začetna analiza doslej predloženih prispevkov pokazala, da bi privedli do zvišanja med 2,7°C in 3,5°C v svetovni povprečni temperaturi. Parlament zato poziva pogodbenice, naj se na konferenci dogovorijo o reviziji prispevkov pred letom 2020, da jih bodo uskladile z zadnjimi znanstvenimi ocenami in varnim svetovnim ogljičnim proračunom, ki bo omogočil izpolnitev cilja 2°C.

V zvezi s podnebnim financiranjem poslanci zahtevajo, naj se EU in države članice dogovorijo o časovnem načrtu za povečanje financiranja v skladu z obstoječimi obveznostmi, da bi prispevale pošten delež k skupnemu ciljnemu znesku 100 milijard dolarjev letno do leta 2020. Za mednarodno podnebno financiranje naj nameni prihodke od prodaje nekaterih pravic iz sistema za trgovanje z emisijami in iz ukrepov na ravni EU in mednarodni ravni glede emisij letalstva in ladijskega prometa.Poleg tega pa je

Parlament opozoril še, da je promet za energetiko drugi sektor z največ emisijami toplogrednih plinov, zato poziva pogodbenice, naj v sodelovanju z Mednarodno organizacijo civilnega letalstva in Mednarodno pomorsko organizacijo še pred koncem leta 2016 pripravijo ukrepe za zmanjšanje emisij. (pb)

Polona Bahun
O avtorju