Energetika

Sprejeti ukrepi za skrajšanje in poenostavitev postopkov umeščanja objektov v prostor

Vlada je danes obravnavala poročilo o problematiki in dinamiki priprave državnih prostorskih načrtov.
Sprejeti ukrepi za skrajšanje in poenostavitev postopkov umeščanja objektov v prostor

Vlada je na današnji seji potrdila aktivnosti in nadaljnjo dinamiko priprave državnih prostorskih načrtov (DPN) in ukrepe za pospešitev njihove priprave. Ministrstvu za infrastrukturo in prostor je naložila, da izdela časovni načrt priprave posameznih DPN, vključno z določitvijo nosilcev posameznih nalog, njihovih zadolžitev in odgovornosti za izpeljavo.

Direktorat za prostor na ministrstvu za infrastrukturo in prostor, v okviru svojih pristojnosti koordinira postopke priprave DPN. Trenutno je v različnih fazah priprave postopka 60 DPN s področja prometne in energetske infrastrukture, vodnogospodarskih ureditev in obrambe. Po besedah ministra za infrastrukturo in prostor Zvoneta Černača je normalen časovni okvir za sprejetje DPN od dve do tri leta, najstarejši DPN, ki je še vedno v pripravi, pa datira v leto 2001.

Postopki priprave DPN so obsežni in kompleksni, saj gre za urejanje prostorskih ureditev državnega pomena in proces, v katerem se srečujejo in na določenem območju usklajujejo številni interesi, zahteve in omejitve v prostoru, z namenom oblikovanja najbolj optimalne prostorske rešitve, ki je ekonomsko, družbeno in okoljsko sprejemljiva. Po ministrovih besedah sta največ energije in dela v pripravo poročila vložili ministrstvi za infrastrukturo in prostor ter za kmetijstvo in okolje, ki sta tudi v sodelovanju z drugimi resorji temeljito pregledali vzroke za dolgotrajno umeščanje in možne ukrepe za skrajšanje in poenostavitev postopkov.

Problematika umeščanja v prostor pa je širša in poleg postopkov priprave DPN, zajema tudi prehodne faze, ki so povezane z umestitvijo načrtovane infrastrukture v strateške dokumente (resolucije, programe, strategije in podobno) ter fazami po sprejemu uredbe o DPN – priprava projektov, pridobivanje gradbenih dovoljen, pridobivanje zemljišč. Dinamika samega umeščanja v prostor je močno povezana tudi z dinamiko investicijskega načrtovanja in obvladovanjem celotnega projekta s strani investitorja.

Vlada ugotavlja, da so nekateri razlogi za zastoje v preteklih letih že odpravljeni, za hitrejše in učinkovitejše odvijanje postopkov priprave DPN pa je treba v predlaganih rokih sprejeti še nekaj ukrepov.

Zagotoviti je treba ustrezno organizacijo in dosledno izvajanje zakonskih obveznosti po nosilcih urejanja prostora in drugih sodelujočih v postopkih priprave DPN. Nujna je priprava navodil, povezanih s pripravo strokovnih podlag in vrednotenjem variant s področja urejanja voda, kmetijskih zemljišč, kulturne dediščine, ohranjanja narave in čezmejnih presoj vplivov na okolje. Pripraviti je treba enotno vstopno točko za potrebe prostorskega načrtovanja v okviru prostorskega informacijskega sistema. Pripraviti je potrebno seveda tudi najbolj nujne spremembe ključnih zakonov, povezanih s racionalizacijo postopkov, vlogo nosilcev urejanja prostora in pridobivanjem zemljišč za gradnjo.

Kot je še povedal minister Zvone Černač, poročilo ugotavlja, da je za hitrejše umeščanje v prostor treba v določenem delu spremeniti prostorsko in tudi okoljsko zakonodajo ter še nekatere druge akte. Kot je dejal, bo vlada zato v juliju obravnavala nekatere nujne spremembe zakonov, tako s področja prostora kot s področja okolja. (pb)

Polona Bahun
O avtorju