S predstavitvijo je narejen pomemben korak pri usklajevanju stroke, izvajalcev in državne uprave.
Ministrstvo za infrastrukturo (MzI) je v sodelovanju z Zbornico za poslovanje z nepremičninami pri GZS organiziralo predstavitev sprememb in dopolnitev Pravilnika o načinu delitve in obračunu stroškov za toploto v stanovanjskih in drugih stavbah z več posameznimi deli, ki so rezultat analize stanja in tehtnih predlogov uporabnikov. Predstavitev je bila namenjena predstavnikom gradbeniške in energetske stroke ter izvajalcem delitve in obračuna stroškov za ogrevanje v stavbah s štirimi ali več enotami.
Gre za pravilnik, ki je stopil v veljavo 4. novembra lani, narekoval pa ga je nov energetski zakon. V skladu s tem pravilnikom morajo lastniki posameznih delov vgraditi merilne naprave, ki omogočajo ugotavljanje dejanske porabe toplote posameznega dela stavbe. Za merilne naprave je v pravilniku o delitvi stroškov uporabljen izraz delilnik stroškov toplote, ki je naprava za ugotavljanje dejanske porabe toplote. Delilniki omogočajo določitev deležev stroškov za toploto za ogrevanje in pripravo tople vode posameznih delov stavbe. V funkciji delilnikov se za delitev stroškov za toploto za ogrevanje uporabljajo delilniki, ki so nameščeni na grelnih telesih, ali merilniki toplote v posameznih delih stavbe. V funkciji delilnikov se za delitev stroškov za toploto za pripravo tople vode uporabljajo vodomeri za toplo vodo v posameznih delih stavbe. Na osnovi odčitkov z delilnikov se določijo porabniški deleži, ki so podlaga za določitev deležev stroškov za toploto za posamezne dele stavbe.
V uvodnem govoru je generalni direktor Direktorata za energijo Danijel Levičar pojasnil, da je glavni namen pravilnika pravičnejše plačevanje stroškov ogrevanja in nižja poraba energije. Kot je dejal, si na ministrstvu prizadevajo, da bi izboljšan pravilnik stopil v veljavo v najkrajšem možnem času, še pred začetkom letošnje kurilne sezone.
Predstavili so tudi rezultate analize stanja, ki je vključevala 5.018 stavb oziroma 137.777 enot iz vseh dvanajstih statističnih regij. Strokovnjaki iz Gradbenega inštituta ZRMK so predstavili predloge za izboljšanje in prilagoditev Pravilnika dejanskim razmeram na podlagi izvedene analize. Ta je namreč pokazala, da pri veliki večini stanovanj in poslovnih enot, kjer se delitev in obračun stroškov korektno izvaja, ne bo nobenih bistvenih sprememb. Spremembe in dopolnitve pravilnika pa se nanašajo predvsem na izjemne primere, kjer so se v preteklem obdobju pojavljala nesoglasja.
več na: www.mzi.gov.si