ApE opozarja na pomanjkljivosti v predlogu sprememb uredbe glede prispevka pri zagotavljanju podpor proizvodnji elektrike.
Predlog sprememb uredbe o načinu določanja in obračunavanja prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije, ki ga je Vlada RS pred kratkim objavila na svoji spletni strani, predvideva nižji prispevek za spodbujanje OVE. Gospodarstvo si zaradi tega lahko po oceni vlade od septembra do konca leta obeta okoli osem milijonov evrov manj obremenitev.
Mnenje ApE o predlogu sprememb uredbe
Kako predlog sprememb omenjene uredbe komentirajo v Agenciji za prestrukturiranje energetike? V zvezi s tem direktor ApE Franko Nemac meni: » Iz nenehnih sprememb prispevka navzgor in navzdol je povsem jasno, da za vsemi spremembami ni nobenih resnih strokovnih analiz stanja za nazaj in predvidevanj za naprej. Spremembe navzgor in navzdol so sprožili pritiski posameznih interesnih skupin, v tem primeru GZS in velikih porabnikov.
Seveda ni jasno, kako se v nekaj mesecih najdejo milijoni tako, da se določeno skupino porabnikov razbremeni. Sploh pa manjkajo analize o alternativah: namesto obremenjevanja porabnikov z obveznimi prispevki bi lahko obremenili proizvajalce električne energije, vključno s sončnimi elektrarnami, ki so v letih 2010-2012 imele nerealno dobre zagotovljene odkupne cene. Lahko bi šli v smeri nemškega modela, kjer država za OVE z zakonom določa le raven zagotovljenih odkupnih cen, shemo pa operativno vodi neposredno elektroenergetski sektor sam. Seveda so verjetno še druge rešitve, ne pa da ob problemu, ki nastane, le dodatno obremenimo porabnike.
Sploh pa se ne ve, kaj so cilji podpor in za kaj obremenjujemo slovensko gospodarstvo in slovenska gospodinjstva. Če je cilj le doseganje predpisanih kvot OVE do leta 2020, potem sončne elektrarne zagotovo niso prava rešitev. Če je prioritetni cilj spodbuditev gospodarskega razvoja Slovenije s pomočjo OVE, potem tudi ne spodbujamo pravih stvari. Spodbujati bi morali namreč proizvodnjo opreme in storitev za OVE in s tem ustvarjanje delovnih mest v Sloveniji. S spodbujanjem investiranja v OVE namreč spodbujamo uvoz opreme iz tujine in neodgovorno obremenjujemo slovensko industrijo in gospodinjstva.
Do zdaj se je oglasila industrija in dosegla majhno razbremenitev: najprej 300 odstotkov gor, potem 40 do 50 odstotkov dol. Vprašanje je, kdaj se bodo organizirala gospodinjstva in dosegla ali znižanje obremenitev ali pa resne analize države glede stroškov in koristi ter podpiranja pravih stvari, to je proizvodnje opreme in storitev v Slovenije in uporabe OVE za dolgoročni izhod iz krize. Končno bi morala energetika postati tudi odgovorna in prodorna gospodarska dejavnost in ne le sektor odgovoren za oskrbo z energijo,« meni direktor ApE. (mj)