Obnovljivi viri

Število delovnih mest v sektorju OVE po svetu vztrajno raste

Deveta izdaja letnega poročila o delovnih mestih v sektorju OVE, ki ga je pripravila Agencija za obnovljivo energijo (IRENA) v sodelovanju z Mednarodno organizacijo dela, kaže, da je število delovnih mest v svetu naraslo iz 12 milijonov v letu 2020 na 12,7 milijona v lanskem letu. 

Število delovnih mest v sektorju OVE po svetu vztrajno raste

Število v zadnjem desetletju narašča po vsem svetu, pri čemer je večina delovnih mest na področju fotovoltaike, sledijo področja bioenergije, hidroelektrarn in vetrne energije. Skoraj dve tretjini vseh delovnih mest na področju OVE je v Aziji, samo na Kitajskem ta predstavljajo 42 odstotkov vseh delovnih mest v sektorju. Sledita EU in Brazilija z vsaka po desetimi odstotki ter ZDA in Indija z vsaka po sedmimi odstotki.
IRENA v poročilu ugotavlja, da je bil dosežen spodbuden napredek pri enakosti spolov pri zaposlovanju v sektorju OVE, saj ženske predstavljajo eno tretjino vseh delovnih mest. In, ker je zeleni prehod vse hitrejši, moramo po mnenju IRENE spodbujati raznolikost delovne sile na načine, ki ponujajo enake možnosti na vseh področjih, ne le po spolu, ampak tudi mladih, manjšin in marginaliziranih skupin.

Področje fotovoltaike s tretjino vseh delovnih mest ostaja najbolj dinamična panoga OVE v svetu. IRENA ocenjuje, da je bilo v letu 2021 na področju fotovoltaike na svetu 4,3 milijona delovnih mest, kar je več kot leto pred tem, ko je bilo na tem področju štiri milijone delovnih mest. Od desetih vodilnih držav jih je pet v Aziji, dve v Ameriki in dve v Evropi. V vodilnih desetih državah je skupaj zaposlenih skoraj 3,7 milijonav ljudi ali 87 odstotkov vseh zaposlenih na področju fotovoltaike. V azijskih državah je 79 odstotkov vsek delovnih mest, v Ameriki 7,7 odstotka, v Evropi 6,8 odstotka (članice EU predstavljajo 5,5 odstotka vseh delovnih mest, največ na Poljskem), v preostalem svetu pa je 4,9 odstotka vseh delovnih mest. 

Na področju vetrnih elektrarnah na kopnem in na morju je bilo leta 2021 1,4 milijona delovnih mest, kar je več od 1,25 milijona leta 2020. Večina zaposlitev je skoncentrirana v relativno majhnem številu držav, samo Kitajska pa je predstavljala 48 odstotka vseh zaposlitev. Azija je predstavljala 57 odstotkov delovnih mest, Evropa 25 odstotkov, Amerika 16 odstotkov ter Afrika in Oceanija dva odstotka. Deset najboljših držav je skupaj zaposlovalo 1,16 milijona ljudi. Štiri od teh so v Evropi (Nemčija, Danska, Združeno Kraljestvo in Turčija), prav tako štiri v Aziji in dve v Ameriki.

Na področju hidroelektrarn je bilo v letu na svetu 2,4 milijona delovnih mest. Tudi tu je največ vseh delovnih mest na Kitajskem, saj predstavlja 37 odstotkov vseh zaposlitev, čeprav je pandemija povzročila zamude pri dokončanju nekaterih projektov. Indija je predstavljala približno 18 odstotkov vseh zaposlitev, sledijo Brazilija, Vietnam, Pakistan, ZDA, Ruska federacija in Kolumbija. Leta 2021 se je Etiopija povzpela na deveto mesto med delodajalci na področju hidroelektrarn, predvsem na račun gradnje največje hidroelektrarne v Afriki. Prvih deset največjih zaposlovalcev zaključuje Kanada.

IRENA ocenjuje, da je bilo v letu 2021 na svetu 2,4 milijona zaposlenih na področju biogoriv, a sama predelava goriva zaposluje razmeroma malo ljudi. Latinska Amerika predstavlja 44 odstotka vseh delovnih mest na področju biogoriv po vsem svetu, Azija (predvsem jugovzhodna Azija) pa 36 odstotkov. V severni Ameriki in Evropi delovna mesta predstavljajo 14 odstotkov oziroma 6,4 odstotka vseh zaposlitev na tem področju. Prvih deset držav skupaj sicer predstavlja približno 93,5 odstotka vseh zaposlitev na tem področju. 

Po ambicioznem scenariju IRENE, bi lahko število delovnih mest v sektorju OVE po svetu do leta 2030 naraslo na 139 milijonov, vključno z več kot 74 milijoni delovnih mest na področju energetske učinkovitosti, električnih vozil,
energetskih sistemov/fleksibilnosti in vodika.

Polona Bahun
O avtorju