Objavljeno Revizijsko poročilo o obvladovanju denarnih tokov skupine HSE zaradi investicije v TEŠ 6, na katerega so se v HSE že odzvali.
V njem revizorji ugotavljajo, da družba HSE z ukrepi aktivnega nadzora investicije kljub izvedenim aktivnostim za znižanje vrednosti glavne tehnološke opreme in stroškov njene montaže ni zagotovila izpolnitve pogoja glede vrednosti investicije v TEŠ 6, saj ta presega vrednost 1,3 milijarde evrov, ki je bila določena ob izdaji državnega poroštva za najem dolgoročnega posojila pri EIB za izvedbo investicije. Kot je na novinarski konferenci po predstavitvi poročila Računskega sodišča javnosti povedal generalni direktor družbe HSE Blaž Košorok, so v zadnjem letu in pol storili vse, da bi poskrbeli za učinkovitejše vodenje in nadzor izvajanja projekta TEŠ 6. Ob tem je opozoril, da je z nastopom svojega mandata na čelu HSE konec leta 2012 prevzel investicijo, ki je bila praktično že zaključena, zato trenutno vodstvo ne more biti objektivno in subjektivno odgovorno.
Revizorji ugotavljajo, da družba HSE kot večinska lastnica Premogovnika Velenje z nadzorom njenega poslovanja ni poskrbela, da bo dosežena predvidena stroškovna cena premoga 2,25 evra/GJ, ki je upoštevana pri izračunu finančnih učinkov obratovanja TEŠ 6. S tem pa tudi ni zagotovila izpolnitve pogoja glede cene premoga, ki je bil določen ob izdaji državnega poroštva za izvedbo investicije. Na podlagi primerjave različnih napovedi cen električne energije se je kot neobvladljivo izkazalo tveganje, da predvidene prodajne cene električne energije, ki so upoštevane pri izračunu finančnih učinkov obratovanja TEŠ 6, ne bodo uresničene. Posledično tako tudi načrtovan poslovni izid družbe TEŠ ni uresničljiv, zato obstaja tveganje, da družba TEŠ ne bo mogla zagotoviti lastnih sredstev za poplačilo obveznosti in bosta morali manjkajoča finančna sredstva zagotoviti družba in skupina HSE. Blaž Košorok je povedal, da so sredi leta 2013 ugotovili, da cena premoga, ki je zapisana v vseh dokumentih, ne bo dosegljiva. Enako velja tudi za prodajno ceno električne energije, ki je bila postavljena precej optimistično. Dejstvo je, da ni možno napovedati, kakšna bo v prihodnje cena električne energije. Po njegovih besedah tveganja, ki se nanašajo na cene električne energije, z določenimi ukrepi obvladujejo. Da bo lastna cena električne energije postala konkurenčna, pa bo veliko moral postoriti tudi TEŠ sam. Iz tega izhajajo vsi ukrepi, saj bo treba opraviti optimizacijo in racionalizacijo poslovanja. Najpomembnejše, kar izhaja iz revizijskega poročila, je po mnenju Blaža Košoroka, da je HSE obvladoval likvidnost. Niti enkrat ni prišlo do zamude pri izplačilu glavnega izvajalca in ostalih dobaviteljev.
Poročilo razkriva tudi, da družba HSE do leta 2013 ni imela izdelanega nobenega scenarija za zagotovitev pozitivnega denarnega toka, v letu 2013 je pristopila k njegovi izdelavi, vendar pa ukrepov do julija 2014 ni finančno ovrednotila. Družba HSE v obdobju od leta 2012 do leta 2014 ni imela izdelanega učinkovitega in preglednega upravljanja družb znotraj skupine HSE, kar se je izkazalo pri vodenju investicije v blok 6, kjer informacije niso bile zanesljive, zato ni imela ustreznih pogojev za sprejem optimalnih odločitev glede izvajanja in financiranja TEŠ 6.
Računsko sodišče odzivno poročilo pričakuje v 90 dneh
Popravljalni ukrepi družbi HSE se nanašajo na pripravo načrtov aktivnosti za zagotovitev izvedbe ukrepov finančnega in poslovnega prestrukturiranja skupine Premogovnik Velenje in družbe TEŠ, za dosego učinkovitejše koordinacije med obvladujočo družbo in odvisnimi družbami skupine HSE, za ureditev razmerja z Republiko Slovenijo in posojilodajalkami glede izpolnjevanja pogojev iz Zakona o državnem poroštvu za TEŠ 6 ter za preveritev odgovornosti organov upravljanja in nadzora družb HSE in TEŠ. Kot je zatrdil Blaž Košorok, je veliko priporočil že v izvajanju. Odzivno poročilo, ki ga bodo pripravili, lahko služi kot dobra pomoč za učinkovito korporativno upravljanje. Vsekakor bo treba konsolidirati lastništvo. Opravljajo tudi analize, ali obstaja možnost združevanja Teša in Premogovnika Velenje. Kar pa se tiče iskanja odgovornosti posameznikov za odpoved vrste mehanizmov nadzora in za ugotovljene nepravilnosti, je Blaž Košorok mnenja, naj to ugotavljajo za to pristojni organi. Ali kot je dejal, naj se s preteklostjo ukvarjajo drugi, HSE mora pogled usmeriti v prihodnost.
Finančni direktor družbe HSE Stojan Nikolič je prav tako poudaril, da za večino priporočil revizije lahko oddajo poročilo o že izvedenih aktivnostih. Ne vidi težav v likvidnosti na daljši rok, ampak večje tveganje predstavlja zmožnost servisiranja finančnih obveznosti za naprej in tveganja državnega proračuna iz naslova poroštva. Trenutno delajo na tem, da zagotovijo dolgoročno ustrezno strukturo financiranja za celotno skupino in s tem likvidnost za najmanj tri do pet let, s čimer se lahko osredotočijo samo na poslovanje družbe. Povedal je tudi, da so z EBRD junija podpisali aneks k posojilni pogodbi, na mizi pa imajo tudi aneks k pogodbi z EIB, ki je postavil zahteve ne le do Teša in HSE, ampak tudi do državnih organov.
Računsko sodišče je pod lupo vzelo tudi Agencijo za upravljanje kapitalskih naložb RS (AUKN) in Slovenske odškodninske družbe (SOD) oziroma družbe Slovenski državni holding (SDH) pri obvladovanju denarnih tokov skupine HSE zaradi investicije v TEŠ 6. Ugotovili so, da nihče od HSE ni zahteval poročil, na podlagi katerih bi lahko analizirali, ali so zagotovljena zadostna finančna sredstva za projekt. Popravljalni ukrep SDH se nanaša na predložitev Razvojnega načrta skupine HSE. Računsko sodišče je družbi HSE in SDH podalo tudi priporočila za ureditev poslovanja skupine HSE, da bo ta v prihodnosti zagotavljala pozitiven denarni tok.
S sporočilom za javnost so se odzvali tudi v SDH, v katerem so zapisali, da so izvajali vse dejavnosti aktivnega in odgovornega upravljavca in so v okviru korporativnega upravljanja družbe HSE pravočasno razpolagali s celovitimi, točnimi in zanesljivimi informacijami. Zaradi dobro koordiniranega in usklajenega delovanja organov HSE in AUKN/SOD/SDH je bilo obvladovano tudi likvidnostno tveganje HSE. Če temu ne bi bilo tako, danes ne bi imeli zaprte finančne konstrukcije za blok 6 v TEŠ, izdelanega načrta obvladljivosti financiranja obratovanja TEŠ 6 in delujočega bloka 6 v TEŠ ter vzpostavljenih vseh mehanizmov za poslovno in finančno konsolidacijo Premogovnika Velenje in Skupine Premogovnik Velenje, je še zapisano v sporočilu za javnost. (pb)