Obnovljivi viri

Strma rast vlaganj v evropsko sončno proizvodnjo

Evropa vlaga v sonce, saj so naložbe v evropska zagonska podjetja v prvih petih mesecih letošnjega leta zrasle za kar 398 odstotkov v primerjavi z enakim obdobjem lani. Veter in sonce sta maja prispevala že 30-odstotni delež evropske proizvodnje elektrike.

Strma rast vlaganj v evropsko sončno proizvodnjo

Evropska solarna zagonska podjetja so letos do konca maja prejela več kot pet in pol milijard evrov podpore, kaže analiza družbe Avnet Abacus. V enakem obdobju lani so te podpore znašale 1,1 milijarde evrov. Rast naložb v sončno energijo je občutna tudi na globalni ravni, saj so vlaganj zrasla za kar 47 odstotkov. V ZDA so vlaganja v sonce medtem upadla za sedem odstotkov.

Do konca lanskega leta so evropska solarna zagonska podjetja pridobila 6,64 milijarde evrov sredstev, kar je skoraj štirikrat več od rekorda prejšnjega leta. Še pred prvim polletjem letošnjega leta pa so evropska solarna podjetja s 5,5 milijardami evrov zbrala že 83 odstotkov skupnega zneska preteklega leta.

Povprečna naložba v evropsko solarno energijo je letos dosegla rekordnih 153 milijonov evrov – leta 2022 je na primer povprečje znašalo 81,4 milijonov evrov, leta 2021 pa 21 milijonov evrov. Povprečni znesek tveganega kapitala, ki se steka v evropsko solarno energijo, to je 151 milijonov evrov, je presegel svetovno povprečje te kategorije, ki znaša 108,66 milijona dolarjev, ter povprečje ZDA, ki znaša 104,29 milijona.

Kot še ugotavljajo pri Avnet Abacus, na področju obnovljivih virov v Evropi vetrna energija z 15,9-odstotnim deležem ustvari dvakrat več energije od sončne s 7,6 odstotnim deležem. Kljub temu na področju sončne energije deluje kar šestkrat več zagonskih podjetij.

Gonilo bliskovitega razvoja so zahteve končnih kupcev – kar 66 odstotkov trenutnih sončnih zmogljivosti namreč predstavljajo strešne sončne elektrarne, ki se širijo hitreje kot večje talne sončne elektrarne. Končni porabniki namreč stremijo k zmanjševanju stroškov za energijo, kar kažejo tudi podatki Googlovega iskanja, ki kažejo, da je iskanje cen sončnih panelov v primerjavi s preteklim letom zraslo za več kot 300 odstotkov.

Učinki so vidni – kot kažejo podatki družbe Ember, je majska sončna proizvodnja ob ugodnih pogojih močno zrasla na rekordnih 14 odstotkov skupne proizvodnje elektrike. Skupaj z vetrno energijo, ki predstavlja 17-odstotni delež, sta ta obnovljiva vira že presegla delež proizvodnje iz fosilnih goriv.

Katarina Prelesnik
O avtorju