Energetika

Svet potrebuje energetsko tranzicijo

A.T. Kearney je predstavil načrt za znižanje globalnih emisij toplogrednih plinov za več kot 900 milijonov ton v EU.
Svet potrebuje energetsko tranzicijo

Svetovalno podjetje A.T. Kearney je predstavilo tridelni načrt za energetsko tranzicijo in znižanje emisij toplogrednih plinov v Evropi. Načrt temelji na zvišanju energijske učinkovitosti, spremembi pri proizvodnji energije in določanju cen emisij CO2. S predlaganim načrtom se lahko emisije toplogrednih plinov znižajo za več kot 900 milijonov ton, kar predstavlja celoten preostanek načrtovanih znižanj do leta 2030. Takšno zmanjšanje emisij toplogrednih plinov predstavlja priložnost za transformacijo globalnega energetskega sektorja, ki danes proizvede dve tretjini vseh emisij CO2, in za doseganje zastavljenih okoljevarstvenih ciljev.

Nedavna raziskava podjetja A.T. Kearney kaže, da se mora izpust toplogrednih plinov v svetovnem merilu do leta 2050 zmanjšati za 80 odstotkov, če želimo do leta 2100 ustaviti maksimalno rast globalnih temperatur pri dveh stopinjah Celzija. Dr. Florian Haslauer, glavni avtor raziskave in Partner v energetski in komunalni praksi v A.T. Kearney, pravi: »Medtem ko svet čaka na nov potencialni globalni dogovor za znižanje emisij toplogrednih plinov na konferenci Podnebnih sprememb Združenih narodov (COP 21) prihodnji teden, je zaenkrat zgolj Evropska unija uspešno razdružila gospodarsko rast in emisije toplogrednih plinov. Glavna gospodarstva, kot so ZDA, Rusija in Indija, so pričela z omenjenim razdruževanjem, vendar so v teh regijah in tudi drugod po svetu še vedno potrebni dodatni ukrepi.«

Tridelni načrt izpostavlja, da bo globalni interes za znižanje emisij toplogrednih plinov vodil v manjšo svetovno gospodarsko rast, če vlade in energetski sektorji ne bodo sodelovali pri nadaljnjem razdruževanju gospodarske rasti in emisij toplogrednih plinov ter se ne bodo osredotočili na tri ključne korake pri energetskem prehodu: 1. Zvišanje energijske učinkovitosti. Potreba po nadaljnjem razvoju in razširitvi elektromobilnosti in električnega ogrevanja narašča. Vlaganja v nove tehnologije in digitalizacija upravljanja z vzorci porabe energije bosta ključna dejavnika pri krepitvi energijske učinkovitosti. 2. Sprememba pri proizvodnji energije. Menjava premoga za zemeljski plin je izredno koristna kratkoročna sprememba. Ta opcija omogoča znatno znižanje emisij CO2 in je trenutno cenejša od obnovljivih virov. Cene teh se morajo še znižati, saj so dolgoročno ob jedrskih elektrarnah edina tehnologija, ki omogoča brez-emisijsko proizvodnjo elektrike. Za pospešitev sprememb pri proizvodnji električne energije se morajo vlade vzdržati tehnološko orientirane intervencije in se preusmeriti k tržni oziroma k rezultatom usmerjeni intervenciji. 3. Določanje cene emisij CO2. Poiskati pravo ceno ter uporabiti prihodke dražb CO2 za raziskave in razvoj naprednih tehnologij, ki bodo ustvarile nova delovna mesta. Evropski sistem trgovanja z emisijami (ETS) je korak v pravo smer, zato bi se moral razvijati še naprej. Globalni cilj je v sistem vključiti tudi druge sektorje in v trg emisij CO2 integrirati tudi druge regije, kot so ZDA, Japonska, Kitajska in Indija.

K proizvodnji emisij CO2 v globalnem energetskem sektorju največ pripomore proizvodnja električne energije. Kljub močni podpori pri uvedbi obnovljivih virov in teženju k čim višji učinkovitosti so se izpusti CO2 pri proizvodnji električne energije le malo zmanjšali. V Nemčiji, na vodilnem trgu obnovljivih virov, so se v obdobju med leti 1990 in 2000 emisije CO2 pri proizvodnji električne energije znatno zmanjšale na račun zaprtja starih lignitnih elektrarn, vendar se je v zadnjih petih letih uporaba premoga in lignita ponovno povečala, kar je vodilo v 7-odstoten porast emisij. V enakem časovnem obdobju so ZDA uspele obdržati enak nivo toplogrednih emisij z revolucijo plina iz skrilavcev. V prihodnosti bodo proizvodnja električne energije, energijska učinkovitost in tržno določena cena CO2 ključni dejavniki pri vodenju energetske tranzicije. Ta bo pospešila prehod na globalno nizkoogljično gospodarstvo in zagotovila zmanjšanje emisij CO2 brez negativnih posledic za ekonomsko rast. (vh)

 

O svetovalni hiši A.T. Kearney

A.T. Kearney je vodilna globalna menedžerska svetovalna hiša, ki deluje v več kot 40 državah. Od leta 1926 so svetovalci vodilnim svetovnim organizacijam. Posvečajo se pomoči svojim strankam, da ustvarijo neposredni učinek in rastočo prednost na svojih najpomembnejših ter najbolj kritičnih točkah. Več informacij na www.atkearney.com.

Vladimir Habjan
Vladimir Habjan
O avtorju

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.