V Badnjevcu blizu Kragujevca so postavili prvo solarno toplarno v Srbiji po zamisli dr. Vladana Petrovića, ki je patentiral že 36 izumov.
Ta energetski pilotni objekt, ki so ga pred nedavnim zgradili v šumadijsko-japonsko-bavarskem stilu, z akumulirano sončno energijo omogoča neprekinjeno proizvodnjo električne energije in oskrbovanje s toplotno energijo. Visokotemperaturni akumulator po besedah dr. Vladana Petrovića omogoča tovrstno proizvodnjo 24 ur na dan in 365 dni v letu. Objekt je visok 18 metrov, prototipna parabolična zrcala pa imajo premer okoli 10 metrov.
Tudi do petkrat večje zmogljivosti
»Prednosti sončne toplarne s koncentratorjem in visokotemperaturnim akumulatorjem so v primerjavi z obstoječimi v svetu tudi do petkrat večje zmogljivosti,« je za agencijo Tanjug povedal omenjeni inovator. Kot zatrjuje, bi lahko v Srbiji z izgradnjo sončnih toplarn v obdobju od 10 do 15 let, ko bi se te investicije poplačale, vsako zimo domove ogrevali zastonj oziroma bi plačali samo stroške za vzdrževanje tega sistema. Meni tudi, da bi nadaljnje uresničevanje tega projekta lahko na široko odprlo vrata tudi za številna nova delovna mesta.
Tovrstno solarno toplarno, ki naj bi po besedah inovatorja pomenila pomemben korak na področju energetske učinkovitosti, si je pred kratkim z zanimanjem ogledal tudi Božo Dukić, direktor Inštituta za obnovljive vire energije in direktor kranjskega podjetja Geosonda. Med drugim je povedal, bodo po zamisli dr. Petrovića v okolici Kragujevca zgradili še eno sončno toplarno za ogrevanje 108 stanovanj. »Nad tem pilotnim objektom sem navdušen in bom skušal pridobiti sredstva, da bi ga postavili tudi v Sloveniji, in sicer za en šolski objekt v okviru energetske obnove z javno zasebnim partnerstvom.«
Ker za ta projekt tudi pri nas vlada zanimanje, v IOVE priporočajo, da bi interesenti, če želijo podrobnejše informacije, stopili v stik s podjetjem Geosonda iz Kranja (tel. št. 04 2352 770).
Dr. Novak o zamisli dr. Petrovića
Kot meni direktor podjetja Energotech dr. Peter Novak, je zamisel dr. Vladana Petrovića v tem, da je izdelal posebno obliko koncentratorja sončnega sevanja, ki se razlikuje od dosedanjih po načinu odboja sončnih žarkov, saj se sestoji iz zrcal v obliki obročov, ki so v bistvu prisekani stožci.
Parabolično zrcalo koncentrira sončne žarke v zbiralniku pod zrcalom, v katerem se lahko greje voda, plin itd. Ker lahko doseže visoke koncentracije sončnega sevanja so dosegljive temperature primerne tudi za proizvodnjo pare in s tem za pogon parnih turbin. Prototipna parabolična zrcala imajo premer okoli 10 metrov, o zmogljivosti tovrstne toplarne pa trenutno nima podatkov.
Princip uporaben povsod, kjer sije sonce
»Rešitev je zanimiva, vendar je treba upoštevati, da s tem sistemom lahko izkoriščamo samo direktno sončno sevanje, difuznega pa ne. Princip je uporaben povsod, kjer sije sonce. Vprašanje je samo, kako je s ceno izdelave takih paraboličnih zrcal, predvsem nosilne konstrukcije. Z ozirom na enostavnost konstrukcije mislim, da bi zadeva lahko bila uspešna,« meni dr. Novak.
Po njegovi oceni bi z zrcali premera 20 metrov (to je tehnično še obvladljivo) in zbiralno površino 314 kvadratnih metrov lahko dosegli moč okoli 150 kW (500 W/m2 direktnega sončnega obsevanja). Torej 10 zrcal za 1, 5 MW, kar je še sprejemljivo (v ravni črti je potrebna površina 250 x 30 metrov ali 0,75 hektara).
Sicer pa je dr. Novak še pripomnil, da bo o omenjenem pilotnem projektu lahko več povedal, ko si bo tehnično rešitev ogledal neposredno. Trenutno ta sistem pozna samo iz opisa in slik. Vse ostalo, razen nove rešitve paraboličnega zrcala, pa je po njegovem standardno. (mj)