Z včerajšnjim Svetovnim dnem okolja se je pod sloganom »Yes, we do!« v okviru omenjene pobude začela predstavitev 161 nacionalnih zmagovalcev, ki skupaj predstavljajo primere najboljših praks na svetu s področja trajnostnega delovanja in razvoja.
Slovenijo v tej prestižni okoljski pobudi predstavlja TE-TOL s svojim mobilnim portalom (m.te-tol.si), s pomočjo katerega lahko prebivalci spremljamo celovite informacije o kakovosti zraka.
Kot so pojasnili v vodstvu družbe TE-TOL, projekti, ki jih je mednarodna žirija izbrala za nacionalne zmagovalce, niso zgolj dobri zgledi, temveč predstavljajo navdih, da lahko dobra ideja prevzame ves svet in med državami zabriše meje. Eden od ključnih kriterijev ocenjevanja je bila namreč tudi zmožnost ponovljivosti projekta.
TE-TOL imetnik dveh prestižnih priznanj
Maja je TE-TOL za svoj mobilni portal, preko katerega lahko uporabniki mobilnih telefonov spremljajo celovite informacije o kakovosti zraka, prejel novo priznanje, in sicer je postal nacionalni zmagovalec v okviru svetovne pobude Energy Globe Award za leto 2013. Sicer pa je mobilni portal TE-TOL že leta 2010 postal ena izmed petih najboljših družbeno-odgovornih praks s področja mobilno dosegljivih okoljskih vsebin na svetu in prejel svetovno nagrado World Summit Award.
Kot je povedal dr. Marko Notar, namestnik direktorja TE-TOL in hkrati vodja projekta, je bila prva nagrada bistveno bolj prestižna, saj je bila v Abu Dhabiju podeljena s strani podpredsednice generalnega sekretarja ZN Ban Ki-moona.
»S tem je bil vzpostavljen most med okoljem, energetiko in novimi mobilnimi tehnologijami. Ta most bi se dalo z minimalnimi stroški zelo enostavno in s pridom uporabiti tudi pri drugih velikih onesnaževalcih. Na žalost se to v Sloveniji, kljub pobudam iz TE-TOL, ni zgodilo,« je dejal dr. Notar.
Glede druge nagrade pa je dejal, da jim tudi ta zelo veliko pomeni, saj Energy Globe Award trenutno predstavlja najbolj prestižno okoljsko svetovno nagrado na področju trajnostnega razvoja družb.
»Na njihovi spletni platformi lahko vidite predstavitev 161 nacionalnih zmagovalcev, med katerimi smo tudi mi v imenu Slovenije. Ni prav veliko projektov takih projektov, ki bi bili dvakrat nagrajeni za isto oziroma malo spremenjeno stvar. To nas potrjuje v prepričanju, da smo na pravi pot in da je ta stvar dobra. In če jo v državi prvič nismo upoštevali tudi pri drugih onesnaževalcih, jo dajmo vsaj drugič. Če povem preprosto: prebivalci imajo pravico vedeti, kaj se v njihovem okolju dogaja. V TE-TOL-u smo z mobilnim portalom to pravico prebivalcem Ljubljane še dodatno omogočili,« je poudaril dr. Notar.
O tem, kako so v družbi TE-TOL razvijali projekt za uvedbo mobilnega portala in kakšen je njegov pomen, več v intervjuju z dr. Notarjem v junijski številki tiskane revije Naš stik. (mj)