Pri razvoju primernih tehnoloških rešitev, ki omogočajo pravilne povratne informacije o porabi, sodeluje tudi Siemens.
Za porabnike električne energije je eden od največjih izzivov, kako postati dejavni udeleženci na trgu električne energije. Po besedah Vesne Mikulovic iz Siemens Building Technologies (AG Austria) je najpomembnejši pogoj za delovanje povratnih zank preglednost. Med sodobnimi orodji, ki dajejo povratne informacije v realnem času, je tudi visokotehnološka naprava Wattson, ki na semaforju kaže porabo električne energije v številkah in barvah.
Na kaj morajo biti pripravljeni porabniki elektrike, da bodo lahko postali dejavni udeleženci na trgu električne energije?
»Predvsem morajo zelo dobro poznati svoj profil porabe in se zavedati fleksibilnosti, ki jo imajo na področju rabe energije. Danes že obstajajo tehnologije, ki lahko zelo povečajo fleksibilnost posameznih odjemalcev. Stavbe so, denimo, velike porabnice energije, in s sodobnimi rešitvami za avtomatizacijo lahko močno vplivamo na učinkovitost in tudi na fleksibilnost rabe. Fleksibilnost je bistvena tudi na ravni celotnega energetskega sistema: da bi jo dosegli in tako omogočili večji delež nestanovitnih obnovljivih virov v energetskem spletu, moramo omogočiti decentralizirano proizvodnjo, pa tudi decentralizirano shranjevanje energije. Zgradbe tukaj lahko igrajo pomembno vlogo.«
Kakšne možnosti se glede spremljanja porabe električne energije odpirajo z uporabo alternativnih virov energije, pametnih omrežij in interneta?
»Alternativni viri vnašajo v energetsko omrežje nekaj nestanovitnosti, zato potrebujemo pametna omrežja, da lahko s to nestanovitnostjo upravljamo - eden od načinov je vključevanje manjših, decentraliziranih »potrošnikov« (torej akterjev, ki so istočasno potrošniki in proizvajalci energije) v sistem. Spet se moram vrniti na stavbe, ki so lahko v tem kontekstu bistveni del omrežja - kot potrošnice, kot možne proizvajalke energije in - glede na lastne možnosti fleksibilne porabe - kot element uravnoteženja povpraševanja in proizvodnje.«
Kako je s trendi na tem področju?
»Pomemben trend je decentralizacija energetskega trga in s tem povezan razvoj lokalnih energetskih trgov. Pametna omrežja bodo nujna za povezovanje številčnih decentraliziranih enot proizvodnje. Če želimo tem trendom slediti, moramo nekoliko prilagoditi tudi miselnost - stavbe, recimo, moramo obravnavati kot energetske entitete, ne pa kot seštevek različnih sistemov in tehnologij v neki zgradbi, ki pač trošijo energetske vire.«
Kakšne so možnosti, da bi odjemalci električne energije v prihodnje lahko razpolagali z zanesljivimi povratnimi informacijami?
»Zanesljive povratne informacije so bistvene za dobro delovanje energetskega trga prihodnosti. Potekati pa morajo v obeh smereh, torej od energetskega sistema k »potrošniku« in obratno. Trenutno poteka veliko aktivnosti na področju standardizacije teh povratnih informacij, njihove oblike in vsebine. Ne smemo pozabiti, da ima zaščita zasebnosti podatkov že zdaj zelo visoko prioriteto, v prihodnosti bo to področje še pomembnejše. Tehnično bomo morali torej zagotoviti, da bo komunikacija med energetskim sistemom in potrošnikom abstrahirana in anonimna, zato da bomo lahko zaščitili zasebnost.«
V čem je poglavitni pomen naprave Wattson, ki na semaforju v številkah in barvah prikazuje trenutno porabo električne energije?
»Napravo Wattson moramo razumeti kot enega od načinov, da dvignemo dojemljivost končnih potrošnikov energije in jih s tem pripravljamo na njihovo prihodnjo, bolj aktivno vlogo v energetskem sistemu. Podobnih tehnoloških rešitev je več, njihov razvoj je še v pilotnih fazah, končna analiza učinkov pa bo pokazala, katera rešitev je najprimernejša za komercialni razvoj. Podobno rešitev, vendar za upravnike oziroma lastnike javnih in poslovnih objektov, ima tudi Siemens, imenuje se Green Building Monitor in je že na trgu. Gre za različni tehnologiji, ki naslavljata različni ciljni skupini, a imata podoben namen.«
Kateri so še drugi podobni raziskovalni projekti, ki na tem področju trenutno potekajo v svetu?
»Siemens sodeluje v nekaj velikih razvojnih in demonstracijskih projektih, ki preučujejo različne aspekte prihodnjega razvoja energetskih trgov in energetskih verig. Ne gre samo za tehnološki razvoj, ampak tudi spremljanje uporabniških vzorcev in razvoj novih poslovnih modelov. Precej pozornosti tako posvečamo ugotavljanju medsebojnih učinkov fleksibilne cenovne politike zaračunavanja energije, fleksibilne rabe, kot jo zagotavljajo naše rešitve za avtomatizacijo stavb, ter zagotavljanju večjega deleža obnovljivih virov v energetskem spletu.«
Kako deluje sistem Green Building Monitor?
»Storitev Green Building Monitor spremlja porabo virov (elektrike, toplote, energije za hlajenje in vode) v stavbi in jo v realnem času prikazuje na zaslonu. Preko različnih vrst primerjav (denimo z energetskimi standardi za podobne stavbe, primerjavami v času) uporabnikom neke stavbe nazorno kaže klimatske vplive ali pa okoljske dosežke. Na zaslonu je seveda mogoče prikazovati tudi druge vsebine, povezane z energetsko učinkovitostjo, denimo okoljske nasvete, zanimive statistike in druge informacije, relevantne za uporabnike stavbe. Upravnik stavbe na tak način nazorno pokaže svojo zavezo k bolj racionalni porabi virov, izobražuje uporabnike in vpliva na njihovo vedenje, ki je bistveno za doseganje ambicioznih okoljskih ciljev.«
In kakšni so nadaljnji načrti družbe Siemens na tem področju?
»Siemens je ponudnik izdelkov in rešitev za celotno energetsko verigo - od proizvodnje do distribucije. V skladu s trendi, o katerih sem govorila, torej veliko pozornosti posvečamo rešitvam za pametna omrežja, ki pa morajo biti celovite - ni dovolj, da imamo samo pametno omrežje, če na drugi strani ni pametnih zgradb, ter učinkovite, inteligentne komunikacije med proizvajalci in odjemalci energije.«
Miro Jakomin