Energetika

Tema energetske učinkovitosti v svetu že prevzela primat obnovljivim virom energije

V okviru spremljevalnega dogajanja v Celju je dopoldne potekal forum z naslovom Modro gospodarstvo ali kako zaslužiti z učinkovito rabo energije (URE).
Tema energetske učinkovitosti v svetu že prevzela primat obnovljivim virom energije

Sogovorniki so se posvetili iskanju odgovorov na številna vprašanja. Med drugim: ali uvajanje ukrepov URE spodbuja le teža po ohranjanju okolja in varovanju podnebja ali v prid URE priča tudi ekonomika; ali na URE temelji modro gospodarstvo in ali lahko takšno postane tudi slovensko gospodarstvo; koliko dejansko prihranimo z ukrepi URE in koliko lahko zaslužimo z njimi; kako brez vložka do zaslužkov – prav na račun URE ter ali je to pot do povečanja konkurenčnosti tudi v času krize? 

Kot je povedal vodja oddelka za energetske rešitve na Petrolu Miha Valentinčič, je nudenje storitev in produktov s področja URE v svetu ogromen posel. Danes je v svetu ena glavnih tem energetska učinkovitost in ne več toliko obnovljivi viri energije.Tu je veliko priložnosti za vse, a treba je biti inovativen in drzen. Po njegovem mnenju so pri razvoju ukrepov URE ključni dejavniki okoljska ozaveščenost, rast cen energentov ter okoljska in energetska regulativa. Vse to namreč določa, v katero smer bo šla energetska panoga. Kot še dodaja, bi na ravni EU ta trenutek lahko dosegli 13 odstotno povečanje URE.

Po besedah Vesne Černilogar so bila nepovratna sredstva Eko sklada v minulem letu izplačana v višini 17,3 milijona evrov, kar pomeni, da je bilo v trajnostne dobrine izvedenih za 101 milijon evrov sredstev projektov. Ob tej priložnosti je predstavila tudi vlogo Eko sklada pri projektu velikih zavezancev med katerimi sta tudi Petrol in Energija plus, hčerinska družba Elektra Maribor. Slednja je v začetku marca kot prva objavila razpis za energetsko učinkovitost in do sedaj so prejeli 16 prijav. Direktor Energije plus Bojan Horvat je povedal, da je bilo v prvem delu največ zanimanja za energetske preglede, nekaj pa je bilo tudi konkretnih projektov kot so toplotne črpalke in razsvetljava. Zato ocenjujejo, da je stvar zanimiva in jo bo veljalo peljati naprej tudi v prihodnje. Petrol je takšen razpis objavil prvič pred 14 dnevi, v prvem krogu pa so prejeli 17 vlog.

V družbi GGE zaznavajo potenciale na področju URE tako v javnem sektorju, kot tudi gospodarstvu. V gospodarstvu se zadeve odvijajo hitreje, v javnem sektorju pa veliko lahko naredijo lokalne energetske agencije. Da so programi dobrodošla novost meni tudi mag. Stane Merše iz Centra za energetsko učinkovitosti Instituta Jožef  Stefan. S takšnimi programi namreč vstopamo tudi na področje manjše industrije in javnega sektorja, a potrebno bo kakšno leto ali dve da bodo ti programi celovito zaživeli. Če bodo tekli tudi naprej, lahko v prihodnjih letih pričakujemo intenzivno dogajanje na tem področju, predvsem pa zmanjšanje končne rabe energije v podjetjih.Ko govorimo o javnem sektorju imajo pomembno vlogo občine, ki imajo danes večinoma narejene lokalne energetske koncepte. Če ima občina energetsko agencijo ali drugega ustreznega energetskega menedžerja, pa lahko tudi aktivno pristopi k izvajanju ukrepov na področju URE, pa je zaključil Boštjan Krajnc iz Lokalne energetske agencije KSSENA. (pb)

Povzeto po sporočilu za javnost

Polona Bahun
O avtorju