Letos v družbi TE Brestanica praznujejo 70-letnico obratovanja brestaniške elektrarne.
Kot je povedal direktor TE Brestanica Tomislav Malgaj, bo osrednji dogodek, na katerem bodo s slovesno prireditvijo počastili visoki jubilej, potekal 18. junija na gradu Rajhenburg v Brestanici.
Na to slavnostno srečanje bodo poleg predstavnikov resornega ministrstva in občine povabili tudi njihove poslovne partnerje, kot so Gen Energija, Eles, Gen-I, Alstom, Geoplin, Petrol, ter razne dobavitelje za vzdrževanje elektroenergetskih komponent.
Prvi kilovati iz TE Brestanica leta 1943
Po podatkih družbe TE Brestanica je njihova elektrarna ena izmed najstarejših delujočih elektrarn v Sloveniji. Njena zgodovina sega v leto 1939 s pričetkom gradnje in inštalacijo prvega turboagregata na osnovi premogovne tehnologije. Prve kW električne energije je elektrarna oddala v omrežje junija 1943.
Ker so se konec 60-tih let začele težave z dobavo premoga iz senovskega in okoliških rudnikov, se je takratno vodstvo odločilo za izgradnjo plinsko-parne elektrarne na primarni bencin in kurilno olje. Vloga elektrarne se je s tem spremenila, in sicer je elektrarna s svojimi hitrimi in prilagodljivimi plinskimi bloki postala proizvajalec vršne oziroma konične energije. Poleg tega pa je z možnostjo zagona plinskih blokov iz brez napetostnega stanja imela pomembno vlogo pri zagotavljanju sistemskih storitev za elektroenergetski sistem.
Konec 90-tih let sta bila zgrajena plinska bloka PB4-5 za potrebe vršne energije in zagotavljanje sistemskih storitev za potrebe elektroenergetskega sistema.
Zanesljiv proizvajalec električne energije
S postavitvijo plinskih blokov PB4-5 je elektrarna dosegla bistveno večjo zmogljivost in je postala sodoben proizvodni objekt za zanesljivo proizvodnjo električne energije. Razvila se je v zanesljivega in zelo prilagodljivega proizvajalca električne energije v Sloveniji. Njene naprave za proizvodnjo električne energije imajo po zadnji dograditvi skupno 323 MW moči. Z elektroenergetskim sistemom Slovenije jo povezuje 110-kilovoltno stikališče. Moč termoelektrarne znaša približno 14 odstotkov zmogljivosti celotnega elektroenergetskega sistema Slovenije.
Leta 2004 se je TE Brestanica aktivno vključila v izgradnjo hidroelektrarn na spodnji Savi. Po izgradnji HE Boštanj je le to prevzela v obratovanje in vzdrževanje. Pozneje je upravljanje hidroelektrarn na spodnji Savi prevzela družba HESS, TE Brestanica pa pogodbeno izvaja njihovo vzdrževanje.
V letu 2008 se je v sklopu energetske sanacije poslovnega objekta načrtovala tudi izgradnja sončne elektrarne na strehi tega objekta, ki je bila na omrežje priključena februarja 2009. Leta 2010 pa sta bili zgrajeni in dani v obratovanje še dve sončni elektrarni.
Leta 2009 so ELES, TE Brestanica in Elektro Celje zgradili novo GIS stikališče 110 kV, ki nadomešča nekdanje prosto zračno stikališče, ki je bilo v celoti odstranjeno, pojasnjujejo v družbi TE Brestanica. (mj)