Termoelektrarna Šoštanj nadaljuje pogovore o predlogu nove pogodbe o dobavi toplotne energije.
Na pogovorih o predlogu nove pogodbe za oskrbo Šaleške doline s toplotno energijo, ki so med Termoelektrarno Šoštanj (TEŠ) in Komunalnim podjetjem Velenje (KPV) potekali v sredo, 26. 8. 2015, so predstavniki TEŠ zagotovili, da bodo iskali najprimernejšo rešitev, ki bo še naprej zagotavljala zanesljivo dobavo toplotne energije vsem njenim porabnikom. Cena toplotne energije s strani KPV še ni dokončno potrjena. TEŠ ocenjuje, da je potrebno vsebinsko določiti nepredvidene zaustavitve bloka 6 in režime obratovanja v času tehnološke nadgradnje bloka 5 za zmanjšanje emisij NOx na zakonsko zahtevano raven.
Pogovori so potekali konstruktivno, narejen je bil pomemben korak k uskladitvi besedila predloga nove pogodbe. Sogovorniki so izmenjali tudi okvirne poglede glede ukrepov, ki jih bo potrebno izvesti v prihodnosti zaradi zagotovitve dobave toplotne energije industrijskim in gospodinjskim odjemalcem v Šaleški dolini.
Kot je znano, je Komunalno podjetje Velenje (KPV) 1. julija 2015 s strani vodstva Termoelektrarne Šoštanj prejelo enostranski odstop od Pogodbe o prodaji in nakupu toplotne energije hkrati s predlogom nove pogodbe, ki napoveduje zvišanje cene za več kot tretjino. Omenjeno sporočilo je precej vznemirilo tamkajšnje občinske veljake, ki se jim je to zdelo nesprejemljivo. Odpoved pogodbe je bila po njihovem mnenju podana ob zelo neprimernem času in z bistveno prekratkim (3-mesečnim) odpovednim rokom.
Sistem ogrevanja v Šaleški dolini deluje že od leta 1958 in je bil zgrajen tudi zaradi zmanjševanja vpliva onesnaženja na okolje, ki so ga prej povzročala mnoga individualna kurišča v gospodinjstvih. S toplotno energijo iz TEŠ se oskrbuje več kot 90 odstotkov prebivalcev Šaleške doline, tudi javne ustanove (vrtci, šole, zdravstvene domovi, domovi za varstvo odraslih, bolnišnica in podobno) in številna podjetja (Terme Topolšica, Gorenje ). Po mnenju predstavnikov tamkajšnjih občin bi zato vsakršna motnja pri dobavi toplote negativno vplivala na kakovost bivanjskega standarda lokalnih prebivalcev, gospodarskim subjektom pa povzročila motnje delovnega procesa in veliko gospodarsko škodo. Kot so še navedli, je bilo v vseh minulih letih poslovno sodelovanje s TEŠ zelo korektno in to si želijo tudi v prihodnje, pri čemer pa so izrazili vso podporo stališčem KPV v pogajanjih s TEŠ glede sklenitve nove pogodbe.
Pogovori se bodo nadaljevali v prihodnjih tednih. (vh, bj)