Energetika

Trajnostni razvoj Savskega bazena

Trajnostno upravljanje z viri v Savskem bazenu je tista smer, za katero naj bi se odločneje prizadevale vse države v regiji.
Trajnostni razvoj Savskega bazena

Gre za ključno ugotovitev, sprejeto na včerajšnji prvi regionalni delavnici o razvoju eko-turizma, ki je potekala v Slavonskem Brodu na Hrvaškem.  Kot so za javnost sporočili iz Savske komisije, so se udeleženci strinjali v ugotovitvi,  da je prekomejno sodelovanje prava pot do gospodarskega razvoja in zaščite.   

Omenjeni projekt poteka v sodelovanju med Mednarodno komisijo za Savski bazen (Savska komisija), Veleposlaništvom Združenih držav Amerike na Hrvaškem in Regionalnim centrom za zaščito okolja. Delavnice so se udeležili predstavniki lokalnih skupnosti, turizma, politike ter upravljalci zaščitenih in dragocenih naravnih območij iz Bosne in Hercegovine, Hrvaške, Slovenije in Srbije, ki so se združili v uresničevanju skupnega cilja pri zagotavljanju trajnostnega razvoja in zaščite porečja Save.     

Na omenjenem srečanju so poudarili potrebo po določitvi prihodnjih  aktivnosti glede promocije in razvoja eko-turizma na območju Savskega bazena, s posebnim poudarkom na sedmih mednarodno pomembnih mokriščih v Bosni in Hercegovini, na Hrvaškem, v Sloveniji in Srbiji. Na podlagi primerov prekomejnega sodelovanja in primerov dobre  prakse  so  udeleženci  delavnice razpravljali o potrebah po okrepitvi zmogljivosti deležnikov pri  načrtovanih aktivnostih eko-turizma v Savskem bazenu z upoštevanjem izzivov in možnosti za tovrstno sodelovanje.  

»Delavnica o razvoju eko-turizma je še enkrat pokazala interes vključenih držav, kar nam daje okvir za nadaljnje delo,« je poudaril Dejan Komatina, sekretar Savske komisije. Tovrstno strokovno srečanje nedvomno pomeni prvi pomembni korak pri načrtovanih aktivnostih, s katerimi skušajo organizatorji informirati in izobraževati tako strokovno kot širšo javnost o ohranitvi naravnih lepot in o razvojnih možnostih na območju Savskega bazena.

Okvirni sporazum o Savskem bazenu

Okvirni sporazum o Savskem bazenu je prvi razvojno naravnan mednarodni sporazum v regiji, ki je bil sklenjen v povojnem  obdobju. Sporazum, ki je bil podpisan leta 2002 in ratificiran leta 2004, predstavlja tako naravno kot tudi pravno in  institucionalno osnovo za sodelovanje v regiji. Sporazum implementirajo štiri države v regiji, in sicer Bosna in Hercegovina, Hrvaška, Srbija in Slovenija, pojavlja pa se tudi možnost vključitve Črne gore. 

Za izvajanje Sporazuma je zadolžena Savska komisija, ustanovljena leta 2005, ki si je kot prvi strateški cilj postavila nadzor in koordinacijo prekomejnega sodelovanja v sektorju vod za trajnostni razvoj Savskega  bazena. Kot posebne cilje Savska komisija med drugim izvaja tudi vzpostavljanje mednarodnega režima plovbe na Savi in njenih pritokih, trajnostno upravljanje voda v porečju reke Save ter omejevanje in odpravo potencialnih nevarnosti, kot so poplave in suše. (mj