Energetika

Trg sončnih elektrarn lani skoraj zamrl

Lani je bilo v Sloveniji postavljenih le 363 novih sončnih elektrarn s skupno močjo slabih 32 MW, kar je bistveno manj kot leta prej.
Trg sončnih elektrarn lani skoraj zamrl
Slovenski portal za fotovoltaiko je objavil pregled dogajanj na trgu sončnih elektrarn v Sloveniji v letu 2013, iz katerega izhaja kar nekaj zanimivih podatkov. Tako je bilo denimo lani v Sloveniji na novo nameščenih 363 sončnih elektrarn s skupno močjo 31,9 MW. Skupno število vseh doslej zgrajenih sončnih elektrarn se je konec minulega leta povzpelo na 3293, njihova skupna instalirana moč pa je znašala 252,8 MW. Po instalirani moči sončnih elektrarn je najmočnejša podravska regija z 65,1 MW, sledita pa ji celjska z 43,8 MW in ljubljanska z 39,5 MW. Zanimivo je, da je še najmanj sončnih elektrarn doslej bilo zgrajenih na Primorskem (zgolj za 16,3 MW) in Goriškem (18,4 MW).
Po podatkih za leto 2012 so vse sončne elektrarne v omrežje oddale 163 GWh električne energije, kar je pomenilo odstotek vse proizvedene električne energije v državi. Med obnovljivimi viri energije je delež sončnih elektrarn v letu 2012 znašal 18 odstotkov (lani 43,1 odstotka), letni prihranek emisij CO2 pa je v omenjenem obdobju znašal 89,6 kt CO2 –eq. S področjem fotovoltaike naj bi se v letu 2012 v Sloveniji ukvarjalo med 100 do 300 podjetji, število zaposlenih v tej panogi pa naj bi doseglo med 500 in 700 ljudi. Letni promet slovenske fotovoltaične industrije naj bi dosegel približno sto milijonov evrov, do deset odstotkov letnega prometa pa naj bi šlo za raziskave.
Avtorji omenjenega poročila ob tem še navajajo, da je bila prva sončna elektrarna z močjo 1,1 kW v Sloveniji nameščena že leta 2001 na Agenciji za prestrukturiranje energetike v Ljubljani, pri čemer se je pravi razmah slovenskega fotovoltaičnega trga začel šele leta 2009, ko je bila sprejeta Uredba o podporah električni energiji proizvedeni iz obnovljivih virov energije. Trg sončnih elektrarn je potem zelo hitro zrasel v letih 2011 in 2012, ko so bile zajamčene odkupne cene izjemno visoke in so omogočale hitro povrnitev investicije. Po drastičnem znižanju odkupnih cen konec leta 2012 oziroma po spremembi prejšnje uredbe, po kateri se cene odkupa električne energije vsak mesec znižajo za dva odstotka, pa se je, kot ugotavljajo pripravljalci poročila, trg sončnih elektrarn v Sloveniji skoraj popolnoma ustavil. (bj)
Brane Janjič
O avtorju