NUGENIA forum prinaša razprave o razvojnih in raziskovalnih izzivih jedrske energetike.
Do jutri v Ljubljani poteka tridnevni NUGENIA forum - znanstveni posvet o raziskavah, razvoju in novostih na področju varne rabe jedrske energije. Številni mednarodni predavatelji, predvsem iz jedrske industrije (upravljavci elektrarn, proizvajalci opreme in ponudniki storitev), raziskovalnih inštitutov in univerz razpravljajo o razvojnih in raziskovalnih izzivih 2. in 3. generacije jedrskih elektrarn; tako obratujočih kot elektrarn v gradnji.
Pomen raziskav za razvoj jedrske energetike
Kot je na včerajšnjem odprtju NUGENIA foruma uvodoma poudarila Urška Dolinšek z Ministrstva za infrastrukturo, imamo v Sloveniji 30 let pozitivnih izkušenj z jedrsko energijo. Z vidika evropskih strateških usmeritev razvoja energetike je pomembna podpora celotnemu naboru nizkoogljičnih virov energije, ki omogočajo varno, zanesljivo in trajnostno oskrbo. »Jedrska energija je vsekakor ena od možnosti za države, ki se zanjo odločijo,« je poudarila Dolinškova in dodala, da je za učinkovito soočanje z inženirskimi in tehnološkimi izzivi pomembno konstruktivno mednarodno sodelovanje, kot ga ponuja NUGENIA forum. Tudi prof. Jadran Lenarčič, direktor IJS, je v pozdravnem nagovoru poudaril pomen sodelovanja in izmenjave informacij za zagotavljanje ustrezno izobraženih in usposobljenih kadrov, kar je na področju razvoja jedrske energetike zagotovo eden temeljnih izzivov.
V nadaljevanju je podpredsednik združenja NUGENIA prof. Rauno Rintamaa s finskega raziskovalnega inštituta VTT podrobneje predstavil združenje NUGENIA in njegovo zgodovino od ustanovitve leta 2012. Rintamaa je izpostavil pomen raziskav in razvoja za povečano varnost jedrskih elektrarn in izboljšan nadzor nad varnim obratovanjem.
Mednarodna partnerstva koristijo slovenski jedrski stroki
Po slavnostnem odprtju foruma je v sklopu delovnega srečanja NUGENIA deležnikov prvi spregovoril prof. Leon Cizelj, vodja odseka za reaktorsko tehniko pri IJS. V predavanju z naslovom »NUGENIA z vidika najmanjše jedrske države na svetu« je predstavil slovenske jedrske deležnike in poudaril, da ima Slovenija ekonomske koristi le od polovice jedrske elektrarne v Krškem. Vendarle pa nosimo polno odgovornost za nadzor nad varnim obratovanjem in s tem tudi za spodbujanje domačih raziskovalnih, razvojnih in strokovnih kadrov. »Zato so mednarodna partnerstva pri raziskavah, ki so pomemben del aktivnosti združenja NUGENIA, domačim znanstvenim prizadevanjem sodelavk in sodelavcev Odseka za reaktorsko tehniko IJS v veliko podporo,« je zaključil Cizelj.
Več informacij o NUGENIA forumu na spletnih straneh Društva jedrskih strokovnjakov: www.djs.si/nugenia
NUGENIA je evropsko združenje za raziskave in razvoj 2. in 3. generacije jedrskih elektrarn. Ima več kot 100 članov z vsega sveta, med njimi sta tudi slovenska člana: Institut Jožef Stefan in Zavod za gradbeništvo (ZAG). NUGENIA deluje predvsem kot forum za razpravo vseh deležnikov o skupnih evropskih razvojnih prioritetah in kot projektni inkubator. Več informacij o združenju NUGENIA: www.nugenia.org.
Mojca Drevenšek