Terme Snovik so uvedle učinkovite energetske ukrepe, s katerimi se stroški električne energije vsako leto znižajo za nekaj odstotkov.
Trenutno omenjeni stroški predstavljajo sedem odstotkov vseh stroškov podjetja Terme Snovik, je pojasnil Ivan Hribar, razvojni avtor celotnega kompleksa TS ter inovator na področju energetike in projektov z velikim vplivom na trajnostni razvoj okolja.
»Vodstvo podjetja Terme Snovik kljub številnim referencam teži k nenehnemu izpopolnjevanju in izboljševanju energetskih sistemov, saj tehnologija na tem področju vsako leto prinaša nove možnosti. Prenova v letu 2012, izvedena na področju bazenskega dela, je bila delno financirana iz Evropskih skladov prek razpisa za učinkovito rabo električne energije. Projekt je zajemal prenovo in optimizacijo sistemov tudi na drugih področjih elektrotehnike. Poleg novega centralnega nadzornega sistema je bila izvedena popolna avtomatizacija postopkov regeneracije filtrov in drugih sistemov, ki so bili do tedaj ročno vodeni,« je povedal Hribar.
Energetski ukrepi prinesli pozitivne učinke
Zaradi celovitega pristopa k prenovi so učinki vsestranskih prednosti novega sistema še toliko bolj očitni, poudarja Hribar. Izvedba ukrepov za učinkovito rabo energije je na področju bazenske tehnike pripomogla k zmanjšanju rabe električne energije za malo manj kot 50 odstotkov, celoten strošek električne energije pa se je v primerjavi z letom 2012 znižal v povprečju za 15 odstotkov.
»Decembra leta 2012 je bila zaradi neobičajno velikega obiska in slabega vremena raba električne energije po nižji tarifi nadpovprečno visoka. Če upoštevamo ta podatek in dejstvo, da se število nočitev v apartmajskem naselju vsako leto poveča, je skupen prihranek električne energije 17-odstoten glede na minulo leto. Zaradi navedenih ukrepov smo v Termah Snovik v zadnjih mesecih izpuste ogljikovega dioksida zmanjšali za 48 ton. Učinek projekta je viden tudi pri stroških vzdrževanja, saj smo z avtomatizacijo regeneracije filtrov in drugih procesov prihranili 180 delovnih ur,« je dejal Hribar.
Skupni letni prihranek energije po njegovih besedah znaša 189 MWh, skupna doba vračanja za ukrepe na energetskem področju je tri leta in pol, strošek celotnega projekta, vključno z avtomatizacijo procesov in vzpostavitvijo nadzornega sistema, pa naj bi se povrnil v sedmih letih.
Sicer pa je Hribar med drugim še poudaril, da izvedeni ukrepi močno vplivajo na okolje in so skladni s strateškimi usmeritvami Term Snovik in z zavedanjem lastnikov, poslovodstva in zaposlenih, da je pomembno ohranjati naravo in ravnati ekološko. (mj)