Na Kitajskem je potekala 17. mednarodna delavnica o atmosferskih zaledenitvah objektov.
V mestu Chongqing na Kitajskem je od 24. do 29. septembra 2017 je potekala 17. mednarodna delavnica o atmosferskih zaledenitvah IWAIS 2017 (International Workshop on Atmospheric Icing of Structures).
Omenjenega dogodka se je udeležil tudi mag. Borut Zemljarič, samostojni projektant, iz družbe Elektro Gorenjska. Kot je pojasnil, sta bila organizatorja letošnje delavnice »Chongqing University« ter »State Key Lab of Power Transmission Equipment System Security and New Tecnology«.
V okviru delavnice so predstavili 96 referatov, med njimi 23 iz Evrope, ZDA in Kanade, preostali del pa so prispevali kitajski avtorji. Visok delež kitajskih referatov po mnenju mag. Zemljariča lahko prištejemo dvema dejavnikoma: prvega predstavlja lokacija konference, drugega pa intenzivnost kitajske stroke, ki se spopada s problematiko žledenja vse od katastrofalnih posledic zaledenitev, ki so jih v različnih kitajskih provincah doživeli leta 2008. Ker je bil dogodek zasnovan kot delavnica, je bilo ustno predstavljenih kar 73 referatov, preostanek pa kot predstavitev s plakati.
Izmenjava izkušenj s strokovnjaki s celega sveta
Po besedah mag. Zemljariča je bila delavnica namenjena mednarodnemu povezovanju, izmenjavi rezultatov raziskav in izkušenj med akademsko in strokovno javnostjo, ki se ukvarja z raziskavo in spremljanjem mehanizmov zaledenitev, proučevanjem ter preprečevanjem in nenazadnje tudi odpravljanjem posledic zaledenitev objektov. Med obravnavane sklope spadajo vse naprave elektroenergetskih omrežij in različne stolpne konstrukcije, v zadnjem času pa tudi raziskave vpliva zaledenitev na obratovanje vetrnih elektrarn.
Sodelovanje na delavnici omogoča pridobivanje informacij o stanju raziskav in tehnike ter hkrati spoznati in izmenjati izkušnje s strokovnjaki s celega sveta. Glede na specifičnost obravnavanih tem je število raziskovalcev seveda omejeno, vendar dosegajo zelo visok strokovni nivo.
»Večina člankov izvira s področja akademsko podprtih raziskav, financiranih s strani nacionalnih sistemskih ali distribucijskih operaterjev, hkrati pa so predstavljene tudi popolnoma praktične rešitve. Predstavitve so glede na predviden čas izvedbe in skupno število predstavljenih referatov potekale sočasno v dveh dvoranah, kar mi je onemogočilo aktivno spremljanje vseh referatov. Le-ti so zbrani v zborniku konference, ki skupaj obsega 597 strani zanimivega gradiva,« je povedal mag. Zemljarič.
Na omenjeni delavnici so bile obravnavane pomembne teme, kot so na primer mehanizem fenomena žledenja, mehanizmi tvorbe in oprijema snežnih in žlednih oblog na strukture, pogoji tvorjenja žledu, pristopi k monitoringu pojava žledenja in dosedanje praktične izkušnje, izkušnje fenomena galopiranja vodnikov ter teoretični pristopi k numeričnim simulacijam, pristopi k preprečevanju posledic zaledenitev in še vrsta drugih tem s tega področja.
Nova raziskovalno-preizkuševalna postaja
Kot je nadalje pojasnil mag. Zemljarič, sta bila v okviru delavnice organizirana še izbirna ogleda raziskovalno-preizkuševalne postaje »Xuefeng Natural Icing Station«, zgrajene izključno za proučevanje fenomena zaledenitev ter ogled znanega parka z nazivom »Zhangjiajie National Forest Park«.
Raziskovalno - preizkuševalna postaja »Xuefeng Natural Icing Station« je nov objekt, zgrajen v letih 2011-2012 na nadmorski višini 1385 m in pokriva površino 9000 m2. Ocenjujejo, da se na izbrani lokaciji na letni ravni pojavi do 60 dni naravnega žledenja opreme. V preizkuševališču so za opazovanje zaledenitev zmontirane različne portalne konstrukcije, različne oblike izolatorjev, 800 m dolga sekcija 500 kV daljnovoda, AC&DC visokonapetostni generatorji, on line monitoring parametrov postaje, vetrna elektrarna in spremljevalni objekt za raziskovalno osebje.
»Zanimivo je, da raziskovalna postaja tega tipa ni edina, saj je bila na delavnici predstavljena še »Guizhou Liupanshui Anti-icing demonstration base«, ki po predstavljenih tehničnih značilnostih celo presega prej omenjeno, v naslednjih letih pa je načrtovana še njena razširitev,« je dejal mag. Zemljarič.
Po katastrofalnem žledenju in bilijonski škodi, ki so jo doživeli leta 2008, Kitajci v raziskave in implementacijo ukrepov za preprečevanje posledic zaledenitev načrtno vlagajo ogromna sredstva. Glede na aktualnost problematike je bila ustrezno izbrana tudi sama lokacija delavnice, saj je za razliko od Kitajcev, obseg raziskav zaledenitev v zahodnem delu sveta bistveno manjši.
Slovenija na tem področju aktivna že od leta 1990
Slovenski predstavniki so s prispevki na delavnicah prisotni že od leta 1990, prav tako so aktivni v mednarodnem svetovanem komiteju (IAC), kjer nam glede na velikost države pripada eno mesto. Naša predstavnika v IAC sta bila do sedaj g. Janez Jakše oz. prof. dr. Franc Jakl, mag. Borut Zemljarič pa aktivno sodeluje v mednarodnem tehničnem komiteju.
»Kot avtor v program konference uvrščenega članka (The absolute nodal coordinate formulation and the conductor dynamic for ice-shedding) sem dobil tudi priložnost za njegovo predstavitev. Članek obravnava numerično metodo za izračun dinamičnega odziva daljnovodnih vodnikov, izolatorjev ter reakcij stebrov v primeru odpada zaledenelih obtežb z vodnikov. Prispevek je nastal v sklopu proučevanja možnosti uvajanja kompozitnih daljnovodnih stebrov v slovenskem prostoru, predvsem na področjih, kjer lahko pričakujemo pojav povečanih obtežb,« je povedal mag. Zemljarič.
Gostiteljica prihodnje delavnice bo Islandija
Delavnica se je zaključila z izborom in razglasitvijo petnajstih najboljših člankov, ki bodo poleg zbornika objavljeni še v reviji High Voltage Jurnal. Za gostiteljico naslednje delavnice v letu 2019 je bila izbrana Islandija.
»Ker tudi Slovenija ni imuna na probleme zaledenitev, udeležba na tovrstnih delavnicah omogoča aktivno sodelovanje in spremljanje problematike ter rešitve strokovnjakov z vsega sveta. Ob tej priložnosti vabim vse zainteresirane, da za prihodnjo delavnico tudi sami oddajo svoj prispevek in na ta način prispevajo k napredku na tem zanimivem področju tehnike,« je še dejal mag. Zemljarič.