V Luksemburgu poteka zasedanje Sveta EU za promet, telekomunikacije in energijo.
Včeraj so ministri EU pristojni za energijo, med njimi tudi slovenski minister za infrastrukturo dr. Peter Gašperšič, najprej obravnavali predlog sklepa Sveta o izmenjavi informacij glede medvladnih sporazumov s področja energije. Predsedstvo je predlagalo splošni pristop, ki predvideva obvezno predhodno presojo sporazumov skladnosti s pravom EU le za področje zemeljskega plina, za ostale sporazume pa bi še naprej veljala naknadna presoja. Po besedah dr. Petra Gašperšiča Slovenija zagovarja skladnost vseh sporazumov s pravom EU in okrepitev transparentnosti, a kompromis, ki so ga obravnavali, po njegovem mnenju le delno naslavlja problematiko in ne prinaša dodane vrednosti. Zato je Slovenija do tega predloga zadržana.
Daljša razprava je potekala o predlogu nove uredbe o zanesljivosti oskrbe z zemeljskim plinom, ki odpira številna zahtevna vprašanja. Med njimi so predvsem razvoj regionalnega sodelovanja, oblikovanje mehanizma solidarnosti in potrebna transparentnost pri komercialnih pogodbah z zemeljskim plinom. Pri tem predlogu Slovenija zagovarja - podobno kot številne druge države - okrepitev regionalnega sodelovanja, ki bi moralo biti osredotočeno na iskanje skupnih tveganj. Ministri so se strinjali, da bo pri zagotavljanju zanesljivosti oskrbe ključen mehanizem solidarnosti, kjer pa je še vedno odprtih precej neznank. To vprašanje bo tako treba temeljito razčleniti najprej na strokovni ravni, je povedal minister dr. Peter Gašperšič.
Na delovnem kosilu so se ministri dotaknili nadaljnjih korakov povezanih s sprejemom Pariškega sporazuma, ki bodo izjemno pomembni tudi za področje energije. V povezavi s tem je minister Gašperšič izpostavil kot eno pomembnejših področij vprašanje energetske učinkovitosti, saj je Slovenija že oblikovala nacionalno pisarno za energetsko učinkovitost, s katero postavljamo primer dobre prakse. Po njegovem mnenju bi bil podoben korak dobrodošel tudi na regionalni ravni.
V popoldanskem delu zasedanja je Evropska komisija predstavila noto na temo prihodnje zasnove trga z električno energijo, kjer gre jeseni pričakovati prve zakonodajne predloge.