Energetika

Udeležba v CTAO velik izziv za slovenske raziskovalce

Slovenija je pred kratkim postala polnopravna članica organizacije Cherenkov Telescope Array Observatory (CTAO) za meritve visoko energijskih kozmičnih gama žarkov.
Udeležba v CTAO velik izziv za slovenske raziskovalce

Organizacija Cherenkov Telescope Array Observatory  je odgovorna za izgradnjo in delovanje observatorija za meritve kozmičnih visoko energijskih gama žarkov. Upravni odbor CTAO je na svoji redni seji, 14. novembra 2017, sprejel Slovenijo kot polnopravno članico. Poleg Slovenije je bila na isti seji kot polnopravna članica CTAO sprejeta tudi Avstralija, so sporočili z Univerze v Novi Gorici. 

Pri vključevanju Slovenije v CTAO sta ključno vlogo odigrala Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport ter Univerza v Novi Gorici, ki bo zastopala Slovenijo v organih CTAO. Udeležba Slovenije pri izgradnji observatorija CTA, ki je kot ena izmed prioritet Evropskega strateškega foruma za raziskovalne infrastrukture umeščen tudi v Načrt razvoja raziskovalne infrastrukture 2011 - 2020 Republike Slovenije, je za slovenske raziskovalce na področju astrofizike ključnega pomena, saj jim bo omogočilo sodelovanje pri raziskavah najbolj energijskih procesov v vesolju, kjer je naše razumevanje naravnih zakonitosti še vedno zelo omejeno. 

Pri zasnovi in načrtovanju novega observatorija sodelujejo raziskovalci novogoriškega Centra za astrofiziko in kozmologijo ter Odseka za eksperimentalno fiziko osnovnih delcev Instituta Jožef Stefan že od leta 2010. Formalna vključitev Slovenije v CTAO pa jim daje možnost sodelovanja pri izgradnji in poznejši uporabi novega observatorija.

Observatorij bo na Kanarskih otokih in v puščavi Atacama

Observatorij CTA bo sestavljen iz dveh delov. Severni del  bo zgrajen v La Palmi (Kanarski otoki, Španija), južni del pa v kraju Paranal (puščava Atacama, Čile). Observatorij CTA na La Palmi bo zgrajen na nadmorski višini okoli 2200 m, kjer so praktično vse leto idealni pogoji za opazovanje, brez onesnaženja in turbulenc, observatorij CTA v Čilu pa bo v neposredni bližini Evropskega južnega observatorija (ESO), kjer bo lahko poleg idealnih opazovalnih pogojev izkoristil tudi obstoječo infrastrukturo ESO. 

Vsak izmed observatorijev CTA bo obsegal polje nekaj sto Čerenkovih teleskopov za detekcijo šibkih in zelo kratkih (nekaj nanosekund) bliskov Čerenkove svetlobe, nastalih pri atmosferskih plazovih sekundarnih delcev, ki so posledica interakcij kozmičnih visoko energijskih gama žarkov z atomskimi jedri atmosferskih plinov, so med drugim še pojasnili na Univerzi v Novi Gorici. 

Na prvi priloženi fotografiji so udeleženci sestanka konzorcija CTA, 6. - 10. november 2017, Teatro Circo de Marte, Santa Cruz de La Palma, Španija. Vir: Elena Mora (IAC). Na drugi fotografiji pa je umetnikov pogled na polje Čerenkovih teleskopov observatorija CTA z vrisanimi atmosferskimi plazovi nabitih delcev, ki jih povzročajo visoko energijski kozmični gama žarki. Vir: DESY/Milde Science Comm./Exozet.