Energetika

UL FE in Letrika Lab z roko v roki

Ekipa šempetrskega podjetja Letrika lab, d.o.o., se je preselila v prostore Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani.
UL FE in Letrika Lab z roko v roki

Omenjena ekipa je tako še tesneje povezala študente z gospodarstvom in okrepila raziskovalno-razvojni potencial UL FE. Študentje so v delovanje podjetja vključeni že vse od njegove ustanovitve, veliko sodelovanja pa se jim obeta tudi v prihodnje.  

Na včerajšnji slovesni otvoritvi v diplomski sobi  Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani sta UL FE in podjetje Letrika Lab, d.o.o., sklenila pismo o nameri za sodelovanje pri vključevanju raziskovalcev v raziskovalno-razvojne projekte in vzpostavitvi t.i. »študentskega inkubatorja« na področju elektrotehnike.  

Želijo postati osrednje stičišče prenosa znanja in izkušenj  

Letrika Lab, d.o.o., želi s prisotnostjo na UL FE postati osrednje stičišče prenosa znanja in izkušenj med fakulteto in skupino Letrika/Mahle. »V prihodnje želimo v svoj krog bodočih sodelavcev pritegniti študente, ki bodo v okviru sodelovanj s katedrami in laboratoriji UL FE še dodatno utrditi vzpostavljen most sodelovanja med fakulteto in skupino Letrika/Mahle«, je odločitev pojasnil Robert Žerjal, direktor Letrike Lab, d.o.o.  

Aktivnosti podjetja so osredotočene predvsem v razvoj in raziskave na področju pogonov in krmilj različnih električnih strojev, snovanje in uvajanje novih tehnologij z različnih področij elektrotehnike v industrijsko okolje, uporabo novih materialov in tehnoloških postopkov. Podjetje s svojimi visoko kvalificiranimi kadri obvladuje znanja in postopke vse od idejne zasnove do izdelave prototipnega izdelka ter njegove verifikacije.  

Glavna prednost organiziranosti Letrike Lab, d.o.o., je v njeni prilagodljivosti zahtevam in željam kupcev, ter sprotno spremljanje in uvajanje najnovejših načrtovalskih in proizvodnih postopkov. Podjetje je usmerjeno v razvoj in načrtovanje električnih pogonskih in mehatronskih sistemov.  

Podjetje Letrika Lab dvignilo nivo skupnega sodelovanja    

Letrika Lab, d.o.o., je visoko tehnološko podjetje, ki je bilo ustanovljeno leta 2008. Nastalo je na podlagi uspešnega in dolgoletnega sodelovanja med akademsko srenjo (zlasti z UL FE) in slovensko industrijo (predvsem s skupino Letrika, Šempeter).  

»Eden poglavitnih namenov ustanovitve podjetja Letrika Lab, d.o.o., je bilo tako še dodatno okrepiti sodelovanje med raziskovalno-razvojnimi inštitucijami in slovensko industrijo,« je dejal direktor Žerjal in dodal: »Dvig nivoja skupnega sodelovanja pa navsezadnje potrjuje tudi prisotnost Letrike Lab, d.o.o., v prostorih Fakultete za elektrotehniko.«  

Že sami temelji podjetja Letrika Lab, d.o.o., so bili osnovani na sodelovanju z UL FE, saj se je aktivnejše povezovanje začelo v letu 2006, ko je bil s strani takratne Iskre Avtoelektrika, d.d., (zdaj: Letrika d.d.) predstavljen izziv optimizacije močnostnega krmilja, namenjenega za pogon in nadzor paletnih viličarjev.  

Kot rezultat sodelovanja je bilo ustanovljeno »spin-off« podjetje Iskra Lab d.o.o. (zdaj: Letrika Lab, d.o.o.), katerega delovanje je bilo usmerjeno v nadaljnje raziskave in razvoj področja močnostne elektronike, zlasti področja nizkonapetostnih močnostnih krmilnikov in krmilji za pogon različnih izvedb električnih strojev.  

Podjetje je tako v letu 2008 vložilo tudi mednarodno patentno prijavo, ki s podeljenim mednarodnim patentom v 2013 ščiti konkurenčno prednost inovativne zasnove močnostnega krmilnika, ki nudi ob optimizirani porabi materiala - zlasti močnostnih polprevodniških stikal - visoke izkoristke ter manjše dimenzije in težo. (mj)  

Povzeto po sporočilu za javnost UL FE